Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Сироїдіння: «за» і «проти»

Незважаючи на те, що про сироїдіння заговорили відносно недавно, ця традиційна частина системи харчування завжди була в слов’янській культурі. Ягоди, фрукти, гриби, овочі і раніше вживалися без термічної обробки. Використовувалися такі види заготовок як сушіння, соління, в’ялення, квашення.
Keto
Смаки і кулінарні традиції з часом змінювалися, а сироїдіння набуло нового змісту, і поширилося як окрема система харчування.

Що ж таке – «сироїдіння» в сучасному значенні? Для чого використовують цю систему харчування? Що принесе організму вживання продуктів в сирому вигляді? Про все по порядку.

Сироїдіння – це система харчування, яка не передбачає термічну обробку їжі (варіння, смаження, запікання, копчення). У списку «дозволених» – найчастіше продукти виключно рослинного походження. Саме тому сироїдіння називають однією з найбільш жорстких форм вегетаріанства.

Шанувальники сироїдіння вважають, що продукти в сирому вигляді зберігають всі поживні речовини, які закладені природою. А значить, в організм потрапляє більше вітамінів і мінералів, ніж з продуктами, які пройшли теплову обробку. Правда, в сироїдінні все ж таки дозволена певна (нетермічна) обробка продуктів: сушка фруктів або пророщування злакових культур. Головним принципом такої системи харчування вважається виняткова натуральність і природність їжі.

Прихильники даної системи стверджують, що організм людини від природи «пристосований» до такої форми харчування, і тільки згодом адаптований до термічно обробленої їжі. Тому вживання продуктів в сирому вигляді є найбільш корисним. Таке харчування використовують як на постійній основі, зробивши це стилем життя, так і епізодично, для “розвантаження” організму.

Незважаючи на користь сирих овочів, горіхів, ягід і фруктів, дотримуватися такої системи харчування можна далеко не всім.
Keto
Сироїдіння протипоказано:

Види сироїдіння:

Сироїдіння має різні варіації в залежності від набору «дозволених» і «заборонених» продуктів та комбінацій їх вживання: від простіших форм з мінімальними обмеженнями до найсуворіших.

Класифікація за видами їжі:

Всеїдне сироїдіння – система харчування, яка поряд із сирими продуктами рослинного походження дозволяє вживання м’яса, риби, морепродуктів, яєць і молочної продукції. Але продукти тваринного і рослинного походження заборонено піддавати тепловій обробці, вони вживаються в сирому або у в’яленому вигляді.

Вегетаріанське сироїдіння – виключає з раціону деякі продукти тваринного походження (рибу, м’ясо і морепродукти), але можна вживати молочну продукцію (молоко, сметану, сир, кефір), а також яйця. Основними інгредієнтами залишаються продукти рослинного походження у сирому вигляді.
Keto
Веганське сироїдіння – за такої системи харчування необхідно повністю відмовитися від їжі тваринного походження. Під заборону потрапляє і вся молочна продукція. Така форма сироїдіння дозволяє вживання виключно рослинної їжі в сирому вигляді.

Фрукторіанство – система харчування, де основними інгредієнтами є фрукти і ягоди. У такій формі сироїдіння в категорію «заборонених» продуктів потрапляють не тільки м’ясо, риба, молочна продукція і яйця, але і овочі, зелень, горіхи. Такий вид сироїдіння більше поширений в теплих екзотичних країнах, де росте багато фруктів.

М’ясоїдне сироїдіння – зустрічається вкрай рідко, засноване на споживанні сирої риби, сирого м’яса, дичини, морепродуктів і яєць. Вживання фруктів і овочів дозволено, але в незначній кількості.

Класифікація за можливостю комбінування продуктів:

Монотрофне сироїдіння чи сиромоноїдіння – суть такої системи харчування полягає у вживанні різних видів їжі, але на умовах «роздільного харчування». Наприклад, перший прийом їжі складається виключно з томатів, другий – з бананів, третій – з картоплі і т.ін. Витримати такі обмеження початківцям-сироїдам дуже непросто, а для сироїдів зі стажем – це норма. Досвідчені сироїди дотримуються саме такої системи харчування, вважаючи її ідеальною для нормалізації обміну речовин і гарного самопочуття.

Змішанне сироїдіння – полягає у змішуванні «дозволених» продуктів харчування в різних комбінаціях: фрукти + фрукти, овочі + зелень, овочі + овочі, фрукти + горіхи, молочні продукти + білкові і т.д. Прихильники сироїдіння вважають, що хоча при змішуванні інгредієнтів погіршується процес їх засвоєння організмом і насичення його поживними речовинами, дотримуватися такої системи харчування легше, ніж монотрофного сироїдіння. Тому рекомендують залучення до культури сироїдів починати з такого варіанту.

Переваги сироїдіння:

За допомогою цієї системи харчування можна:

Недоліки сироїдіння:

Не все так просто, як може здатися на перший погляд: їмо моркву, капусту, яблука і життя налагоджується – нічого не болить, настрій відмінний, зайві кілограми зникають і т.ін.

Крім серйозних протипоказань за віком, станом здоров’я та іншим індивідуальними параметрами, сироїдіння може спровокувати проблеми зі здоров’ям навіть у дорослих і здорових людей. Ось деякі з них:

Основні правила поєднання продуктів при сироїдінні:
Keto
Не можна змішувати:

Вважається, що сироїдіння може також викликати:

Крім того, існують наукові теорії, які доводять негативний вплив вегетеріантства і сироїдіння зокрема на еволюцію людини.

Відповідно до теорії негативного впливу вегетараінства на еволюцію людини, перехід на рослинний раціон харчування може викликати гальмування еволюційного розвитку інтелекту людини. Археологічні та антропологічні дані свідчать, що кардинальне зростання обсягу мозку спостерігалося одночасно з переходом предків людини від рослинного раціону до змішаного. Відомо, що мозок витрачає більше енергії, ніж будь-який інший орган – до 20%. Тому саме вживання м’яса – продукту багатого енергоємними жирами і будівельними елементами – білками дозволило «обслуговувати» більший за обсягом мозок.
Keto
Але незалежно від вашого ставлення до наукових теорій, вибір на користь сироїдіння повинен бути усвідомлений і обміркований. Не потрібно гнатися за модними тенденціями. Не заганяйте себе в жорсткі рамки: «це можна їсти, а ось це – категорично ні». У цьому непростому питанні потрібно прислухатися до свого організму. Перш ніж експериментувати з сироїдінням, необхідно пройти медичне обстеження, щоб переконатися, що ваш стан здоров’я дозволяє такі зміни в харчуванні.

Якщо ви все ж зважилися на такий перехід, то повинні розуміти, що організму потрібен час, щоб адаптуватися до радикально нової системи харчування. Переходити на сироїдіння можна тільки поступово і робити це під наглядом кваліфікованого дієтолога. Так Ви зможете підготувати свій організм до зміни правил в раціоні харчування. Будьте готові до того, що перехідний період може тривати близько року – це оптимальний час для того, щоб без значного стресу звикнути до нової програми харчування. Також необхідно вивчити і чимало нових рецептів, адже сироїдіння значно обмежує не тільки процеси приготування, але і вибір інгредієнтів.

І пам’ятайте про те, що їжа – це джерело здоров’я і енергії! Тому вибирайте «свої» продукти, оптимальний і прийнятний для Вас спосіб приготування, щоб їжа дарувала здоров’я і енергію, і, звичайно, задоволення!

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 3,00 из 5)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн