Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Що таке непереносимість лактози?

Ніжний смак молока знайомий кожному з дитинства. При цьому далеко не всі дорослі можуть вживати молоко без шкоди для здоров’я. Чому цей продукт може провокувати появу хворобливих симптомів у дорослому віці?

Keto

Що таке непереносимість лактози? Як проявляється цей стан? І що робити, якщо у вас з’явилися ознаки цього захворювання?

Чому виникає непереносимість лактози?

Лактоза – один із «складних» цукрів, що містяться в молоці та інших молочних продуктах. Лактоза молока бере активну участь в процесах, що відбуваються в системі травлення, допомагаючи організму засвоювати кальцій та інші мінеральні речовини, стимулює «розмноження» корисних кисломолочних бактерій.

Непереносимість лактози – це нездатність організму її «перетравлювати». Причина цього – зниження вироблення в тонкому кишківнику спеціального ферменту – лактази, за допомогою якого молочний цукор розщеплюється на «прості» цукри (глюкозу і галактозу).

Непереносимість лактози – спадкова патологія, тобто має генетичну зумовленість. За здатність організму до продукування лактази відповідає ген LCT. Різні варіанти (алелі) цього гена впливають на інтенсивність синтезу ферменту в тонкому кишківнику і збереження його вироблення в дорослому віці.

Характерні ознаки лактазної недостатності можуть проявлятися не тільки у дорослих, але і у дітей, зазвичай після 3-х років. У немовлят непереносимість лактози є загрозою для життя. Після годування материнським молоком або дитячим харчуванням, що містить лактозу, дитина починає плакати, вередувати, її мучать кольки, підвищене газоутворення, діарея, дитя починає відмовлятися від їжі та перестає набирати вагу. При появі подібних симптомів необхідно проконсультуватися з педіатром, і, якщо непереносимість підтвердиться, – перейти на штучне харчування, що не містить лактози.

Найчастіше генетично обумовлена ​​лактазна недостатність проявляється в більш зрілому віці. У дорослих захворювання розвивається поступово разом зі зниженням вироблення ферменту, що розщеплює молочний цукор. Такий стан призводить до погіршення перетравлення їжі та значного зниження всмоктування поживних речовин у тонкому кишківнику. У результаті порушується обмін речовин, розвивається дефіцит окремих вітамінів і мікроелементів.

Головним проявом непереносимості лактози є наявність певних симптомів, пов’язаних з вживанням молочних продуктів.

Які симптоми можуть вказувати на непереносимість лактози?

Хворобливі симптоми з’являються в разі вираженої нестачі ферменту лактази в організмі. Якщо ж відхилення незначні, то прояв побічних ефектів може відбуватися в легшій формі.

Непереносимість лактози – це не алергія на молочну продукцію! У першому випадку достатньо зменшити вживання молока і молочних продуктів, вибираючи ті, які можна вживати при лактазній недостатності. При алергії – від молочних продуктів доведеться повністю відмовитися.

Лікувати непереносимість лактози можна за допомогою дієти, але лікування залежить від форми захворювання.

Keto

Особливості дієти при непереносимості лактози

Перебіг захворювання можна полегшити, дотримуючись спеціальної дієти, основні правила якої:

Слід також звертати увагу на склад продуктів. Крім молочних продуктів лактоза може міститися в тістечках, цукерках, печиві, бісквітах, згущеному молоці, різних заморожених і консервованих продуктах, заправках і соусах для салатів, хлібі та хлібобулочних виробах, а також у м’ясній продукції.

Keto

Ці поради є лише загальними рекомендаціями. Ефективність лікування залежить від правильно підібраної дієти, складеної з урахуванням індивідуальних особливостей вашого організму.

Для ґрунтовної діагностики та розробки адекватної тактики лікування буде корисно пройти ДНК-аналіз на непереносимість лактози. Таке дослідження дозволяє виявити безсимптомне носіння гена непереносимості, найбільш ймовірний характер клінічного перебігу, тенденцію до прояву і вираженості лактазної недостатності в дорослому віці.

Результати ДНК-тесту на непереносимість лактози допоможуть скорегувати раціон з максимальною користю для здоров’я як за наявності симптомів, так і до їх появи.

Щоб отримати персональні рекомендації щодо «дозволених» і «заборонених» продуктів, а також визначити доцільність медикаментозного лікування, зверніться за консультацією до дієтолога.

Після діагностики та проведення ряду аналізів фахівець складе для вас відповідне меню, що дозволить уникнути погіршення самопочуття, пов’язаного з непереносимістю лактози, і забезпечить повноцінне надходження в організм усіх необхідних вітамінів і мікроелементів, попри вилучення частини молочних продуктів з меню.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн