Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Що таке «Кето-дієта»?

«Їмо калорійно, жирно і худнемо!» – на численних сайтах і форумах зі схуднення новий популярний тренд – Кето-дієта. Сайти, що її популяризують обіцяють: “Зниження ваги на 5-10 кілограм за перший місяць”, “Спалювання жиру назавжди», боротьбу проти жиру і хвороб, з’явилися численні авторські кето-дієти. Що ж це за дієта? Чим досягається ефект? Кому показана і протипоказана кето-дієта?
Keto

Кетогенна дієта – це низьковуглеводна дієта з високим вмістом жирів і помірним вмістом білків. Вона була розроблена і використовувалася виключно у лікувальних цілях. Її застосовували для усунення симптомів епілепсії у дітей.

Особливістю такої дієти є використання жирів як основного енергетичного джерела для організму, в той час як при збалансованому харчуванні таку функцію виконують вуглеводи. Роботу мозку в данній системі харчування активують жири, які печінка перетворює в кетонові тіла, а ті, у свою чергу, замість глюкози живлять клітини мозку. Так, підвищення рівня кетонових тіл в крові «блокує» епілептичні напади. У класичному варіанті кетогенної дієти співвідношення жирів і білків в щоденному раціоні виглядає наступним чином – 4:1.

Сьогодні дану лікувальну систему харчування пропагують для боротьби з надмірною вагою, в якості швидкої дієти. Завдяки можливості отримати в певних випадках швидкий результат, кето-дієта стає популярною серед людей, що не мають неврологічних патологій, але бажають таким чином схуднути. До того ж, гасло «Їмо калорійно, жирно і худнемо», також підкуповує багатьох.

Щоб проаналізувати вплив низьковуглеводної дієти на організм, розглянемо принцип її роботи.

На чому заснований ефект кетогенної дієти?
Формула збалансованого харчування містить три незмінні і рівноцінно значущі компоненти: білки, жири і вуглеводи. Виключивши один з них, організм буде змушений пристосовуватися до іншої системи харчування. Приміром, при дефіциті вуглеводів, як це відбувається при дотриманні кетогенної дієти, організм починає самостійно виробляти аналоги глюкози. Ці аналоги і називаються «кетонами» – звідси і назва низьковуглеводної дієти.

Кетогенна програма харчування передбачає значне зниження – до практично повної відмови від продуктів, що містять вуглеводи, таких як макаронні вироби, фрукти та овочі, крупи, хліб і цукор, і збільшення вживання продуктів, багатих жирами. Вміст білків і жирів в щоденному раціоні досить великий, що обумовлено завданням – компенсувати недостатню кількість вуглеводів, які є головним джерелом енергії при збалансованому харчуванні.

Щоб організм продовжував функціонувати, всі внутрішні системи починають “перебудовуватися”. Роль основного «годувальника» при низьковуглеводній дієті починають виконувати жирові запаси: так званий «резервний» жир починає розщеплюватися, кров збагачується кетоновими тілами, які живлять нервову систему і використовуються в якості енергетичного підживлення. При дотриманні кетогенної дієті в організмі спрацьовує функція «спалювання жирів», тому так важливо контролювати рівень поживних речовин.

На перший погляд, очевидні позитивні сторони такого харчування. Виглядає так, ніби кетогенна дієта, є ефективним методом зниження ваги, при цьому зайві кілограми втрачаються нібито то не за рахунок рідини і м’язів, як при інших екстремальних дієтах, а за рахунок «спалювання» жирів. Організм не відчуває почуття голоду, оскільки не піддається обмеженню у вживанні калорій. Жирові відкладення витрачаються, а значить, коригуються і пропорції тіла. Це здавалося б «плюси». Але у даного ефекту є друга сторона – мозок і організм в цілому функціонують в «аварійному» режимі: не вистачає енергії вуглеводів. Дефіцит вуглеводів призводить до втрати рідини. Таким чином, схуднення буде відбуватися і за рахунок втрати води. Не варто вважати, що за місяць такого харчування ви втратите 10 кілограм жиру.

Принцип дії кето-дієти виглядає наступним чином: перша фаза – введення організму в стан кетозу (середньодобова норма вуглеводів знижується до 30-100 грамів) на другому етапі відбувається вироблення кетонів, третя фаза – спалювання підшкірного жиру.

Виключити вуглеводи повністю з раціону не можна, це призведе до серйозних порушень в роботі шлунково-кишкового тракту, адже для роботи системи травлення в раціоні обов’язково має бути присутня клітковина. До того ж, організм людини влаштований таким чином, що без вуглеводів неможлива переробка білків і жирів, і збої в роботі печінки неминучі.
Keto
Крім низького вмісту вуглеводів, кетогенна дієта має ще перелік правил, які є обов’язковими для виконання. Тому, перш ніж проводити експеримент з обмеженням вуглеводів, обов’язково ознайомтеся з головними правилами кето-дієти:

Певний різновид низьковуглеводної дієти (силова кетогенна дієта) може бути використаний тільки професійними спортсменами і культуристами: його принцип полягає у вживанні вуглеводів перед силовими вправами. Є ще циклічна кетогенна дієта, коли кетоз чергується «завантажувальними» днями.

Що собою являє вуглеводне «завантаження»?

Допустима кількість вуглеводів розраховується з урахуванням ваги людини і, відповідно, енергетичних потреб його організму. Так, на 1 кг ваги повинно припадати не більше 10 г складних вуглеводів. Пропорції інших поживних речовин можна при цьому не міняти. Мета «завантажувальних» днів – повернути організму втрачений глікоген (енергетичний резерв організму). Тільки так можна зберегти м’язовий каркас. В іншому ж випадку, організм з часом звикне до низьковуглеводного харчування і ніякого результату ви не отримаєте.

Кожен організм індивідуальний, тому і кето-дієта може діяти на всіх по-різному. Зверніть увагу на список основних побічних ефектів і протипоказань:

Keto
Незважаючи на ці та інші протипоказання і наявність чітких медичних показань до застосування даної дієти, іноді, як аргумент за широке застосування кето-дієти для зниження ваги, наводять приклад спортсменів, які перед змаганням можуть дотримуватися низьковуглеводної дієти, при цьому добре себе почувають і виглядають. У спорті для «сушіння» може застосовуватися кето-дієта. Але дана система харчування використовується протягом короткого періоду часу, коли вага спортсмена знаходиться в нормі, для досягнення спортивних параметрів. Крім того, у спортсменів даний процес супроводжується контролем медичних та інших фахівців, відбувається з призначенням препаратів, що підтримують організм. І навіть у спорті кето-дієта сьогодні використовується все рідше, замінюється дієтами, які не так сильно шкодять здоров’ю.

При самостійному застосуванні даної системи харчування пам’ятайте, що будь-яка медична дієта передбачає виключення з раціону певного продукту для нормалізації роботи того чи іншого органу. Голодування, різке обмеження калорійності, порушення балансу основних поживних речовин: жирів, білків і вуглеводів уповільнюють обмінні процеси і надалі лише провокують набір ваги.

Схуднути і підтримувати нормальну вагу можливо лише змінивши звички і систему харчування. Для досягнення і збереження стрункості потрібно лише раціональне харчування на постійній основі.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...
Задать вопрос менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задать вопрос менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Пройти тест«Отримай персональну програму харчування від дієтолога онлайн або в клініці»