Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Роль дієти під час підготовки до ЕКЗ (екстракорпорального запліднення)

Народження дитини – найважливіша та радісна подія у житті кожної родини. Побачити чистий щирий погляд маленького янголятка, почути його радісний сміх, відчути чудовий запах, зігріти його у своїх обіймах – що можна порівняти з цими чарівними емоціями, які відчувають новоспечені батьки. Та, навпаки, яка ж прикрість, спустошеність та відчай охоплюють люблячі пари, які мають величезне бажання, але в силу певних обставин та проблем зі здоров’ям не мають змоги насолодитися радістю батьківства та материнства. Але, на щастя, медицина не стоїть на місці. З її прогресивним розвитком з’явився шанс народити дитину, вдаючись до процедури екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

Суть цього методу полягає у тому, що запліднення яйцеклітини здійснюється поза організмом майбутньої матері та усі початкові етапи розвитку ембріона відбуваються в штучних умовах. І тільки згодом, ембріон, що розвинувся, переносять у матку матері для подальшого виношування дитини природним шляхом. Весь цей час жіночий організм «підживлюють» за допомогою гормональної терапії: на початку для стимуляції яєчників, завдання яких полягає у виробленні відразу декількох яйцеклітин для підвищення шансів успішного запліднення, в подальшому – у підготовці слизової оболонки матки до прикріплення ембріона. Для того, щоб збільшити ймовірність успішної імплантації, жінці, що готується стати матір’ю, зазвичай «підсаджують» відразу декілька ембріонів. Але одного бажання бути батьками у цьому випадку недостатньо. І черговою завадою цьому може стати наявність зайвих кілограмів.

Надмірна вага негативно впливає на репродуктивну функцію жіночого організму: збої у менструальному циклі, проблеми з можливістю завагітніти та виносити дитину. До того ж, перешкодою у зачатті стають ще й зайві кілограми чоловіка. Надмірна вага провокує підвищення рівня тестостерону (чоловічого гормону) у жіночому організмі, а у чоловічому, навпаки, знижує. Тому, і чоловікам, і жінкам із надмірною вагою складніше стати батьками. Та навіть, коли, зробивши незліченну кількість невдалих спроб зачати дитину природним шляхом, пари зупиняють свій вибір на екстракорпоральному заплідненні (ЕКЗ), – зайві кілограми можуть стати суттєвою перешкодою. Дуже важливо в період підготовки до ЕКЗ стабілізувати вагу, використовуючи при цьому здорову дієту, та у жодному разі не голодувати та іншим способом не чинити «екзекуції» над своїм організмом. Навіть незначні успіхи збільшують шанси на успішне проведення процедури ЕКЗ. Крім боротьби із зайвими кілограмами, перш ніж приступити до процедури ЕКЗ, як жінці, так і її партнеру необхідно пройти певний комплекс обстежень:

Тільки після проходження комплексного медичного обстеження та при отриманні позитивних результатів аналізів, майбутню маму починають готувати до екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Першим пунктом у процесі підготовки жіночого організму стає дотримання правил здорового харчування. Що ж собою являє дієта при підготовці до ЕКЗ?

У першу чергу, рекомендовано збільшити кількість білкових продуктів у добовому раціоні, що запобігає виникненню синдрому гіперстимуляції яєчників, який стає одним із найбільш небезпечних ускладнень процедури екстракорпорального запліднення. Подібний побічний ефект може бути спричинений «гормональною» атакою, яка використовується в процесі стимуляції яєчників під час овуляції для «виробництва» більшої кількості яйцеклітин. Вживання багатої білком їжі стає надійним бар’єром, який захищає жіночий організм від потужного гормонального сплеску. Але до вибору продуктів – білкових джерел необхідно ставитися вкрай серйозно та уважно. Особливо це стосується м’яса – лідера за кількістю вмісту білка. Так, дієтичним м’ясом прийнято вважати м’ясо курки. Але не є ні для кого таємницею той факт, що свійську птицю штучно вирощують на гормонах, стимулюючи її інтенсивний зріст. І якщо на організм здорової людини це негативно не вплине, то організм жінки, яка готується до процедури ЕКЗ, схильний накопичувати небажані гормони, тому, краще віддати перевагу м’ясу індички або кроля, які також багаті білками, але при цьому більш безпечні з точки зору дієтології. Ще одним корисним джерелом необхідного для організму білка є риба та морепродукти, які також можна сміливо додавати до щоденного раціону майбутньої мами. А от гриби варто повністю виключити з меню на час проведення ЕКЗ, оскільки даний продукт надає занадто велике навантаження на органи травлення та є важким для засвоєння. Додатково навантажувати організм під час підготовки та проведення ЕКЗ небезпечно, адже сама по собі процедура екстракорпорального запліднення є великим навантаженням на організм жінки. Тому, слід відмовитись і від продуктів, що викликають здуття живота, до них відносяться деякі овочі та фрукти. Крім того, з раціону необхідно виключити газовані напої, надати перевагу свіжовидавленим сокам замість магазинних, винятком є цитрусові, від яких на деякий час варто відмовитися зовсім. Не варто вживати в їжу й продукти, багаті вуглеводами (картопля, кондитерські та борошняні вироби). Слід обмежити й вживання солі, щоб уникнути затримки рідини в організмі.

А ось корисними та необхідними для організму жінки в період підготовки до ЕКЗ будуть яйця, ікра червона та чорна, ікра мойви, минтая, судака та іншої риби, молочні продукти (сир, молоко, сметана, йогурт), сухофрукти (курага, родзинки, чорнослив) – усі ці продукти є джерелом кальцію, такого необхідного для організму жінки у цей період. При підготовці організму до процедури штучного запліднення необхідно додати до щоденного раціону якомога більше зелені, особливо кропу та петрушки.

Особливу увагу варто приділити питному режиму. Під час проведення ЕКЗ добове вживання рідини необхідно збільшити до 2-3 літрів, а якщо у жінки є схильність до гіперстимуляції яєчників – то й до 4-5 літрів. Мова йде не тільки про воду в чистому вигляді, а й інших рідинах: чай, молоко, соки, супи. А ось напої, що містять кофеїн – кава, кока-кола, міцний чай – з раціону майбутньої матері необхідно виключити. Замінити їх можна какао та кавою без кофеїну.

Якщо до початку процедури ЕКЗ жінка дотримувалась дієти, що сприяє зниженню ваги, то від неї необхідно тимчасово відмовитись. Тому що дієти, метою яких є боротьба із зайвими кілограмами, найчастіше передбачають обмеження вживання білків. А при підготовці до ЕКЗ це протипоказано. Адже це може завдати шкоди здоров’ю жінки та стати причиною невдалої стимуляції яєчників, що ставить під загрозу зриву всю процедуру штучного запліднення. Дуже важливо розуміти, що дієта, необхідна при підготовці до ЕКЗ, відрізняється від дієти для зниження ваги. І найважливішим правилом, якого слід дотримуватись у цей відповідальний період, стає «Не завдати шкоди!». Адже варто завжди пам’ятати про кінцеву мету даного заходу – зачаття довгоочікуваної та бажаної дитини.


При підготовці до ЕКЗ важливо звертати увагу не тільки на раціон матері, але й на здорове харчування майбутнього батька. Адже продукти, що вживаються в їжу чоловіком, безпосередньо впливають на якість сперми, яка є вирішальним фактором при зачатті. Тому, при підготовці до процедури штучного запліднення з раціону майбутнього батька слід виключити важку жирну їжу. Також дієтологи радять чоловікам на цей період відмовитись від капусти, висівок, бобових та всіх видів алкогольних напоїв. Щоденний раціон урізноманітнити овочами та фруктами – джерелами фолієвої та аскорбінової кислот. Якщо жінкам при підготовки до ЕКЗ рекомендовано відмовитись від цитрусових, то чоловікам, навпаки, не варто нехтувати вітаміном С.

Коли процедура екстракорпорального запліднення проведена успішно та вагітність настала, не варто забувати про те, що жінці важливо продовжувати правильно харчуватись. Найбільш важливими та відповідальними є перші два тижні після зачаття – саме в цей період відбувається активне формування. Тому, до раціону варто включити молочні продукти, злаки, фрукти, помаранчеві овочі, листя салату. А от кількість жирної, смаженої та солодкої їжі необхідно обмежити. Відмова від цих продуктів дозволить уникнути прояву ознак токсикозу або пом’якшити його протікання. З третього по п’ятий тиждень вагітності раціон необхідно урізноманітнити продуктами, що містять кальцій, який допоможе у формуванні скелета малюка. Також у цей час не варто нехтувати зеленими овочами, натуральними соками, кашами, горіхами, яйцями, бананами, пісним м’ясом. Середина вагітності характеризується активним формуванням внутрішніх органів дитини. Тому, в цей період необхідно вживати в достатній кількості свіжі овочі, фрукти, червону рибу, молочні продукти. На фінальній стадії вагітності організм матері вже починає готуватися до майбутніх пологів. І тому що жінці знадобиться багато сил та енергії для народження на світ малюка, дієтологи рекомендують вживати у їжу овочі, злаки, борошняні вироби. Якщо для зачаття застосовувалася процедура ЕКЗ, то при пологах, швидше за все, медики будуть робити кесарів розтин. Тому харчування матері після народження дитини має бути здоровим, збалансованим, насиченим вітамінами та мінералами для якнайшвидшого відновлення організму.

Як бачимо, харчування відіграє важливу роль при підготовці жіночого організму до процедури екстракорпорального запліднення. Правильний раціон та режим харчування позитивно впливає на процес зачаття, протікання вагітності та сприяє здоровому розвитку дитини.

Підготовлено фахівцем «Дієт Центр»

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн