Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Правильне харчування школяра

Дати дитині найкраще – бажання багатьох батьків. Але в питаннях харчування одного тільки прагнення може бути недостатньо. Для кожного вікового періоду є свої особливості, на які необхідно зважати при плануванні харчування дитини.

Чому здорове харчування таке важливе в дитячому та підлітковому віці

У період, коли дитина йде до школи, психологічне і фізичне навантаження значно зростає, їжа повинна відповідати віковим особливостям – задовольняти потреби зростання і розвитку. Якщо потреби в енергії не задовольняються повноцінно, це може привести до уповільнення росту і розвитку, виникнення захворювань, до появи надмірної ваги та пов’язаних з нею проблем. Також ряд захворювань дорослих починаються саме в ранньому віці.

Крім того, саме в дитинстві формується харчова поведінка і ставлення до їжі, яке буде впливати на здоров’я все подальше життя.

Щоб забезпечити правильне харчування школяра, потрібно знати основні принципи складання збалансованого раціону для дитини цього віку.

Здорове харчування школяра забезпечить дитячий організм необхідними поживними речовинами для активного зростання, дасть сили й енергію для продуктивного навчання і фізичної активності, допоможе уникнути проблем зі здоров’ям.

Яким має бути правильне харчування школяра? Які основні правила харчування потрібно використовувати у складанні дитячого меню для цього віку? Чи є особливості режиму харчування і спеціальні рецепти?

Основні правила здорового раціону дитини шкільного віку

Культура харчування дуже важлива, адже набагато легше навчити дитину правильно харчуватися, ніж потім долати проблеми зі здоров’ям або нормалізувати вагу.

Поняття правильне харчування школяра включає різні аспекти, як-от вибір продуктів, режим харчування, питний режим, кількість і співвідношення різних груп продуктів, розподіл їжі протягом дня і багато інших аспектів.

Режим харчування не менш важливий, ніж склад раціону. Щоб їжа встигала повноцінно перетравлюватися, а корисні речовини всмоктуватися, харчування має бути організоване з певною періодичністю й інтервалами. Оптимальним буде чотириразове харчування, з трьома основними прийомами їжі й одним додатковим – сніданок, обід, полуденок і вечеря.

Інший важливий принцип – різноманітність продуктів. Здорове харчування школяра має містити основні групи продуктів: м’ясо, молоко, свіжі овочі, фрукти, хліб і крупи. Риба, яйця, сир, сметана та інші кисломолочні продукти повинні додаватися в раціон не менше 2-3-х разів на тиждень за відсутності протипоказань.

Копчене, гостре, ковбасні вироби, що містять велику кількість прихованих цукрів, жирів і хімічних добавок, з дитячого раціону варто вилучити зовсім. Від сухариків і чипсів також краще відмовитися, особливо це актуально для молодших школярів. Поясніть дитині, що ці продукти можуть спровокувати захворювання, стати причиною набору ваги. Знайдіть разом із дитиною здорову альтернативу цим продуктам, яка буде їй до смаку.

Введіть обмеження на солодощі. Десерти не повинні бути фінальним акордом у черговому прийомі їжі. За відсутності контролю кількості солодощів калорійність раціону може значно перевищувати норму, що рано чи пізно позначиться на здоров’ї.

Надлишок цукру в меню школяра – серйозна загроза організму дитини та її імунітету, і може мати наслідки у вигляді підвищеної збудливості, алергій, ожиріння, карієсу, цукрового діабету. Зловживання солодощами неминуче призводить до проблем у роботі печінки, згубно впливає на кишкову мікрофлору, а вона грає важливу роль у стані імунітету організму.

Якщо вибудувати схематичну піраміду здорового харчування дітей шкільного віку, то її основу становитимуть крупи, злаки, борошняні вироби, на щабель вище овочі та фрукти, ще вище – м’ясо, молоко, риба та яйця, на верхівці піраміди – жири, сіль, цукор, солодощі – тобто все те, що має в меншій кількості складати меню дитини.

Дитячий раціон можна будувати й за принципом «світлофора». Зелене світло продуктам, які можна їсти в досить великій кількості – це овочі та фрукти, цільні крупи та хліб грубого помелу. Жовте світло – це м’ясо, риба, молочні продукти, які складають менший обсяг, ніж «зелені» продукти. Червоне світло – для  продуктів, вживання яких необхідно звести до мінімуму (цукор, жири й кондитерські вироби). Це досить проста формула, яку можна використовувати для того, щоб сформувати здорове харчування школяра.

Як складати меню для школярів на щодень

При складанні меню на день необхідно стежити за правильним розподілом продуктів.

Подбайте про те, щоб у вашої дитини був ситний збалансований сніданок. Зваріть кашу, зробіть овочевий або фруктовий салат, приготуйте сирну запіканку, омлет, запечіть у духовці яблука.

Для організму, який росте, важливі білки, тому додавайте в раціон яйця, сир, м’ясо, рибу, бобові, вівсяну, гречану крупи.

Дитячому організму потрібен кальцій – його головні джерела – молоко, сир, сир кисломолочний та інші кисломолочні продукти. Запаси кальцію і фосфору в організмі також допоможуть заповнити рибні страви. Але вибирайте для приготування здорові рецепти, наприклад – рибне філе або котлетки на пару.

Як гарнір до м’ясних і рибних страв бажано використовувати не тільки улюблені дітьми – картоплю або макарони. Білки краще поєднувати зі свіжими або тушкованими овочами (морква, капуста, буряк, помідори, кабачки).

Регулярно додавайте в раціон школяра фрукти та ягоди. Це і джерело вітамінів, мінералів, клітковини, і здорова альтернатива солодощів з рафінованим цукром.

Якщо ви хочете розібратися в питаннях, як організувати правильне харчування школяра, або у дитини є проблеми з вагою і здоров’ям, зверніться за допомогою до дієтолога.

У DietCenter спеціально для дітей шкільного віку розроблена дієтологічна програма «Смачна дієта – Юніор» https://dietcenter.com.ua/uslugi/programmy-korrektsii-vesa/vkusnaya-dieta-yunior.html

Дієтологи DietCenter розроблять для вашої дитини індивідуальне меню, дадуть рекомендації, як правильно організовувати харчування, щоб раціон відповідав потребам дитячого організму і при цьому містив улюблені продукти дитини.

Фахівці DietCenter допоможуть сформувати правильні харчові звички у дитини, які допоможуть забезпечити міцне здоров’я в шкільному віці та в дорослому житті.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн