Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Лікування епілепсії у дітей за допомогою дієтотерапії

Несподіваний напад, що супроводжується судомними спазмами і короткочасною зупинкою дихання, що трапився у когось з перехожих, змусить занервувати будь-яку людину, що побачила подібну картину.

А якщо це торкнулося безпосередньо Вашої сім’ї і жертва епілептичного синдрому дитина, то проблема набуває масштабного характеру. Пройшовши медичне обстеження і почувши невтішний діагноз – «епілепсія», багато хто приходить у відчай і починає задаватися питаннями: «Що робити? До кого звертатися? Як допомогти? А чи можна це вилікувати? Чому це трапилося саме з моєю дитиною?».

Але перш за все, важливо зрозуміти, що епілепсія – це не вирок. Так, це складне неврологічне захворювання, що має хронічний характер, але з ним можна жити, більш того, правильно підібраний метод лікування запобігає виникненню чергових нападів. Головне, визначити причину розвитку захворювання і вчасно ліквідувати її.

Але як це зробити, якщо епілептичні напади у дітей суттєво відрізняються характером протікання від нападів у дорослих людей? Адже маленька дитина ще не може розповісти батькам, що її турбує, і що з нею відбувається під час чергового прояву недуги. У дітей епілептичні напади не так помітні для стороннього погляду. І, часом, батьки якийсь час можуть навіть не підозрювати, з якою недугою їм доведеться боротися, доки хвороба не проявить себе в більш активній формі.

Визначити епілепсію у новонароджених дітей практично неможливо, тому діагностування захворювання в такому ранньому віці супроводжується певними труднощами. Адже епілепсія може проявлятися не тільки судомними нападами тривалістю від 10 секунд до 10-20 хвилин, що можуть супроводжуватися мимовільним сечовипусканням, після чого, зазвичай, дитина відразу засинає. Є ще й інші симптоми: дитина може раптово завмерти зі скляним порожнім поглядом, або ж навпаки, закрити очі, закинувши голову на кілька секунд. І часто, батьки не надають всьому цьому значення.

Діти ж старшої вікової групи можуть скаржитися на частий головний біль, нічні кошмари, запаморочення, можуть непритомніти. Звичайно, це може і не мати нічого спільного з епілепсією, але якщо такі симптоми циклічні і повторюються з певною періодичністю – це привід бити тривогу, провести діагностику і почати лікування.

Встановивши причину розвитку епілепсії, лікар підбирає індивідуальну програму лікування із застосуванням протисудомних препаратів. Адже ліки, дія яких буде ефективною для однієї людини, для іншої – можуть виявитися абсолютно не ефективними.

Сучасні медикаменти блокують епілептичні напади і навіть в 30% випадків призводять до повного одужання дитини, але необхідно розуміти, що одних медичних препаратів недостатньо для того, щоб впоратися з цією недугою. І крім лікарської терапії необхідно дотримуватися певного режиму і раціону харчування.
Саме дієта ще з давніх часів вважалась чи не єдиною панацеєю від епілепсії. Йдеться про кетогенну дієту. Що собою представляє даний вид дієтотерапії?

Лікування епілепсії за допомогою кетогенної дієти – медичне відкриття не нової епохи. І навіть з виникненням у медичній практиці різних протиепілептичних препаратів, застосування даного методу лікування епілепсії не забули.

Таку дієтотерапію призначають у разі, коли судомні напади не поодинокі, з чим можуть впоратися і антиконвульсанти, а мають певну періодичність повторення. І навіть якщо, дотримуючись кетогенної дієти, назавжди позбутися епілептичних нападів вдається не всім пацієнтам, то істотно знизити частоту і циклічність їх виникнення вдається в 90% випадків.

Кетогенная дієта – це певна формула харчування, з вмістом великої кількості жирів і меншим вмістом білків і вуглеводів в щоденному раціоні. Вона призначена для створення в організмі ефекту «штучного голодування». Звичайно, це не означає, що потрібно морити дитину голодом, щоб вилікувати її. Йдеться про співвідношення білків, жирів і вуглеводів в системі харчування. Так, якщо формула збалансованого харчування для здорової людини виглядає наступним чином -1: 1: 4, де на одну частину білків і одну частину жирів припадає 4 частини вуглеводів, які і виступають у ролі головного джерела енергії для організму здорової людини, то формула кетогенної дієти, використання якої рекомендовано при виявленні епілепсії, має зовсім інше співвідношення – 4:1.

Тут «левова» частина раціону харчування – це жири, а білки і вуглеводи в рівних частках поділяють одну частину добового раціону. Для власного підживлення організм спочатку використовує запас вуглеводів, а оскільки при дотриманні кетогенной дієти цей запас невеликий, то вистачає його ненадовго. Тому при «дефіциті» вуглеводів для підтримки життєдіяльності організм починає витрачати жирові запаси. Розщеплюючись, жири утворюють, так звані кетонні тіла, які й «блокують» виникнення судомних нападів, тому дієта і носить назву «кетогенна».

Важливо звернути увагу на те, що після витрати жирових запасів, організм почне переробляти і білки, а це вже несе серйозну загрозу для здоров’я дитини. Цим і небезпечно голодування. При використанні кетогенної дієти організм також відчуває своєрідне «штучне голодування», але значних порушень у білковому обміні не відбувається.

Кетогенная дієта сприяє зміні біохімічного складу в організмі, тому застосування такого виду лікувальної дієтотерапії має відбуватися під наглядом фахівця. Розробкою кетогенної дієти з використанням її в лікувальних цілях повинен займатися тільки кваліфікований дієтолог, який формує індивідуальну програму харчування, враховуючи діагноз, вік, вагу дитини та її харчові потреби.

В ході лікування фахівець може коригувати дієтологічну програму, в залежності від того, як організм дитини реагує на нову систему харчування. Ефект же від кетогенної дієти не буде миттєвим. І поступове поліпшення стану здоров’я буде спостерігатися протягом перших трьох місяців після початку її використання.
Епілепсія вимагає серйозного лікування, яке може тривати кілька років. Дотримуватися кетогенной дієти на постійній основі немає необхідності, зберегти позитивні результати лікування можна буде і після переходу на звичайне харчування.

Але варто звернути увагу на той факт, що використання кетогенної дієти в боротьбі з епілептичними нападами доступно не всім пацієнтам. Даний метод лікування має ряд протипоказань, до яких відносяться: захворювання печінки, нирок, метаболічні порушення, захворювання серцево-судинної системи.

Існують і певні вікові обмеження. Кетогенна дієта може застосовуватися в клінічних умовах при лікуванні дітей, що досягли віку – 1 рік. Це обумовлено тим, що в період з народження до року малюк харчується молоком матері і дуже важко підібрати необхідні продукти харчування, які б дозволили дитині нормально рости і розвиватися. А ось вік від 1 до 12 років є сприятливим для використання кетогенної дієти. Саме в цей період таке лікування є найбільш ефективним.

Для дорослих застосування кетогенної дієти є більш складним, ніж у дітей. Це пов’язано з тим, що організм дитини більшою мірою здатний пристосовуватися до нових умов, тому цей метод лікування нечасто практикується при лікуванні епілепсії у дорослих людей.

Також необхідно бути готовими і до того, що при дотриманні кетогенної дієти, як і при будь-якому методі терапії, можна зіткнутися з цілим рядом ускладнень. Так, кетогенна дієта може спровокувати:

Але, незважаючи на можливі ускладнення, або, так звані побічні ефекти, кетогенна дієта є альтернативним немедикаментозним методом лікування епілепсії, який особливо ефективний при лікуванні маленьких пацієнтів, що дозволяє їм жити яскравим, повноцінним життям, забувши про епілептичні напади назавжди.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн