Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Дієтотерапія для лікування синдрому подразненого кишківника

Синдром подразненого кишківника (СПК) – досить поширене захворювання, яке додане в міжнародну класифікацію хвороб (МКХ). Як правило, патологія виникає у дорослих, середній вік хворих становить 30-40 років.

Що ж таке СПК, як проявляється і як його лікувати? Як визначити, що у вас це захворювання, до кого звертатися, щоб поставити діагноз? Які клінічні рекомендації, і як довго лікуватися при СПК?

Що таке синдром подразненого кишківника

Це комплекс хворобливих симптомів, пов’язаних з функціональними розладами кишківника.

Зазвичай пацієнти з таким діагнозом скаржаться на такі симптоми:


Види синдрому подразненого кишківника

Класифікація СПК охоплює:


Чим небезпечний синдром подразненого кишківника?

Це захворювання не несе безпосередньої загрози життю і не призводить до небезпечних ускладнень, але постійне відчуття дискомфорту і часті болі в животі значно погіршують якість життя.

Як позбутися симптомів, і як вилікувати синдром подразненого кишківника? Чи можна хворобу лікувати в домашніх умовах?

Щоб відповісти на ці питання, необхідно передусім розуміти, що викликає порушення в роботі кишківника.

Точні причини виникнення патології не встановлені. Однак безпосередньою причиною появи симптомів є вживання продуктів індивідуальної непереносимості.

Як підбирається дієта при синдромі подразненого кишківника

Діагностика охоплює оцінку клінічної картини, враховується тип порушень випорожнення та результати ​​скринінгового обстеження.

Основне лікування – це правильно підібрана дієта, що складається з урахуванням форми захворювання. Однак також може застосовуватися медикаментозна терапія, рекомендації щодо зміни способу життя.

Що можна їсти при СПК?

Основне завдання дієтотерапії – вилучити з раціону продукти-подразники. Для цього застосовується FODMAP-дієта, під час якої регулюються або виключаються з щоденного раціону деякі вуглеводи, які людям з СПК важко перетравлювати. Це продукти, що містять вуглеводи, які погано всмоктуються в тонкому кишківнику, призводять до здуття, важкості в шлунку й інших проблем системи травлення.

До FODMAPs-речовин належать:

Лактоза. Найбільша концентрація лактози міститься в молоці. Непереносимість лактози зустрічається у 1/3 пацієнтів зі синдромом СПК.

Фруктоза – вуглевод, що міститься в меді та фруктах. Фруктоза не повністю перетравлюється в організмі людини, а її всмоктування безпосередньо залежить від глюкози. Фрукти, де співвідношення фруктози та глюкози 1:1, є безпечними для організму з синдромом СПК, вони досить добре переносяться. Фрукти з надмірним вмістом фруктози (яблука, черешня, груші, вишня, манго) за наявності СПК з раціону вилучаються.

Фруктани – група вуглеводів, вміст яких не підлягає повній абсорбції (тонкокишковому всмоктуванню), оскільки в кишківнику немає ферменту, здатного повністю розщепити фруктани (містяться в пшениці, цибулі, часнику).

Галактани також належать до слабо розчинних і практично незасвоюваних вуглеводів, які містяться в бобах, червоній квасолі та сочевиці.

Поліоли містяться в грибах, деяких овочах і фруктах.

Продукти з низьким вмістом FODMAPs-компонентів загрози здоров’ю не становлять і можуть використовуватися в дієті при синдромі подразненого кишківника.

Скільки триває дотримання дієти при СПК?

При правильному підборі продуктів для індивідуальної системи харчування симптоматика СПК зменшується досить швидко.

При плануванні дієти спочатку вилучаються всі подразники кишківника. Коли симптоматика повністю зникає (а відбувається це в середньому протягом першого тижня після початку курсу дієтотерапії), в раціон поступово вводяться продукти, які раніше потрапили в категорію «заборонених». Лікар-дієтолог оцінює реакцію організму пацієнта на введення інгредієнтів і приймає рішення щодо подальших змін у дієті.

Інші методи лікування

Медикаментозне лікування може також бути необхідним і посилити ефективність дієтотерапії при лікуванні СПК. При болю в животі можуть бути призначені спазмолітики. При рідкому випорожненні призначаються протидіарейні препарати, при запорах – проносні засоби, при метеоризмі – препарати на основі симетикону та диметикону.

Медикаментозне лікування, як і дієтотерапія, підбирається індивідуально залежно від особливостей організму і перебігу захворювання.

Значний вплив на розвиток СПК має стрес, тому при лікуванні даного синдрому за наявності показань можуть використовуватися й антидепресанти.

Повноцінний відпочинок і регулярні фізичні навантаження мають позитивний вплив на здоров’я системи травлення. Дотримання режиму дня допомагає уникнути гострого перебігу захворювання.

Дієта і медикаментозна терапія підбираються лікарем залежно від форми захворювання, самопочуття пацієнта й особливостей прояву симптоматики.

Якщо ви зіткнулися з симптомами СПК – правильно підібраний раціон, це головний інструмент лікування. Звернення до дієтолога допоможе розібратися в тому, що можна їсти, пити, щоб не посилювати симптоми та поліпшити самопочуття.

Лікар-дієтолог розробить персональний раціон, дасть рекомендації щодо вибору продуктів, показань і протипоказань, режиму харчування і способу життя.

Використання ефективних інструментів лікування дозволить нормалізувати роботу системи травлення, позбутися хворобливих симптомів, знизити або усунути прояви СПК. Профілактикою захворювання буде постійне дотримання рекомендацій дієтолога.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (5 оценок, среднее: 2,60 из 5)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн