Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Дієта замість скальпеля. Чи варто вдаватися до «операції по зменшенню шлунку» для боротьби із зайвою вагою?

«Ефективне вирішення проблеми зайвої ваги знайдено давно. Не потрібно весь час сидіти в спортзалі або відмовляти собі у коктейлі. Досить пройти баріатричну операцію…» –  сьогодні нерідко можна зустріти подібну інформацію про баріатричні операції, які часто називають «операції по зменшенню шлунку».

Розроблені в 70-х роках 20 століття, цей вид операцій був спрямований на лікування важких форм ожиріння. З неухильним зростанням кількості людей, які страждають на надмірну вагу і ожиріння, а також з поширенням інформації про хірургічні шляхи лікування даних патологій, може складатися враження, що такі операції є швидким і легким шляхом до стрункої фігури, альтернативою нормалізації харчування і зміни способу життя. Все частіше на консультації з приводу проведення таких операцій звертаються люди, чия вага перевищує норму навіть на 10-15 кілограм.

Що ж це за операції? У яких випадках показано хірургічне втручання для боротьби із зайвою вагою? І чи можна назавжди позбутися надмірної ваги за допомогою баріатричних операцій?

Баріатрична хірургія – це розділ хірургії, що займається лікуванням ожиріння методами оперативного (хірургічного) втручання.

Дані операції проводяться на органах шлунково-кишкового тракту з метою обмежити кількість їжі, яку може прийняти і засвоїти організм. Адже саме переїдання, в більшості випадків, є першопричиною надмірної ваги. Це наслідок дисбалансу, що  утворюється між надходженням поживних речовин і тим, як організм їх витрачає.

Виділяють 4 основні методи проведення баріатричних операцій:

1) операції, спрямовані на значне зменшення об’єму шлунку;

2) операції, спрямовані на зменшення площі поверхні кишківника, де здійснюється всмоктування поживних речовин (шунтуючі операції);

3) операції, спрямовані на зменшення всмоктуючої поверхні шлунку;

4) комбіновані операції.

Який взаємозв’язок між розміром шлунку і надмірною вагою?

Об’єм шлунку здорової дорослої людини в порожньому стані становить в середньому близько 0,5 літра, при заповненні розтягується до 1-1,5 літрів. При переїданні шлунок здатний розтягнутися до 3-х і навіть 4-х літрів в об’ємі.

До основних причин «розтягнутості» шлунку відносять:

Регулярне надмірне заповнення шлунку призводить до збільшення його об’єму і навіть часткове спустошення може дати сигнал мозку про голод, хоча в шлунку ще знаходиться достатня кількість їжі для підтримки нормального функціонування організму. Це призводить до порушень в роботі системи травлення, до набору ваги, виникненню і розвитку ожиріння, а також до інших проблем зі здоров’ям.

Розтягнутий шлунок є не причиною, а наслідком надмірного споживання їжі; а операції по «зменшенню шлунку» не позбавляють від порушення харчової поведінки – переїдання.

Баріатричні операції, як і будь-яке хірургічне втручання, мають чіткі медичні показання і проводяться тільки при важких стадіях ожиріння з метою зменшення ризику для здоров’я.

Згідно Міждисциплінарних Європейських рекомендації з метаболічної і баріатричної хірургії Міжнародної Федерації хірургії ожиріння і метаболічних порушень та Європейської асоціації з вивчення ожиріння: «Зміна способу життя є першим і обов’язковим етапом лікування ожиріння. Дієтотерапія є основою лікування ожиріння».

Для прийняття рішення про необхідність проведення будь-якого виду баріатричної операції повинні бути строгі показання.

«Баріатричні операції показані пацієнтам у віці від 18 до 60 років з наступними характеристиками:

  1. З ІМТ (Індекс Маси Тіла) більше 40 кг/м2
  2. З ІМТ 35-40 кг/м2 при наявності супутніх ожирінню захворювань, якщо очікуються поліпшення при зниженні маси тіла (цукровий діабет, захворювання серцево-судинної системи, ураження суглобів, асоційовані психологічні проблеми).
  3. … пацієнтам, яким вдалося знизити вагу консервативними методиками, але вони не змогли довгостроково утримувати отриманий результат і почали знову набирати вагу …;

Рішення про виконання баріатричної операції повинно прийматися спільно пацієнтом і поліпрофесійною командою лікарів, з ретельною оцінкою співвідношення можливої ​​користі і ризику. Пацієнту повинна бути надана письмова інформація, яка об’єктивно висвітлює можливі позитивні і негативні ефекти майбутнього втручання, необхідність подальшого довічного клінічного і лабораторного моніторингу та відповідної медикаментозної терапії.

Всі пацієнти після операції вимагають постійного спостереження. Вони повинні мати можливість звернутися за кваліфікованою хірургічною допомогою 24 години на добу».

Таким чином, до баріатричної хірургії вдаються як до крайнього заходу, у випадках, коли застосування терапевтичних методик (включаючи дієту, медикаментозний вплив, психологічну корекцію, модифікацію способу життя і фізичні вправи) не допомогло впоратися з проблемою, а надмірна вага становить реальну небезпеку для здоров’я і життя.

Види баріатричних операцій

Сьогодні застосовують такі види баріатричних операцій:

Установка внутрішньошлункового балона – маніпуляція, під час якої в шлунок на 6 місяців поміщають балон. Після установки балон заповнює основний простір шлунку і людина фізично не може переїдати.

Оскільки дана міра є тимчасовою – то після вилучення балона, якщо пацієнт повертається до колишнього раціону і режиму харчування,  вага повертається.

Регульоване бандажування шлунку – передбачає поділ шлунку на дві частини за типом «пісочного годинника»; на шлунок накладається спеціальне кільце (шлунковий бандаж), за допомогою якого лікар після операції регулює просвіт шлунку. Ступінь стиснення бандажа регулює кількість споживаної їжі.

Після проведення даного хірургічного втручання передбачаються обов’язкові процедури регулювання системи бандажа, а також контроль цілісності системи бандажа. При цьому виді втручання нерідкі випадки розвитку ускладнень – синдрому “зісковзування”, як наслідку міграції бандажа. У випадку виникнення подібного стану  потрібна повторна операція.

Крім того, на думку фахівців, регульоване бандажування шлунку має і специфічні показання до проведення. Таку операцію можна робити пацієнтам, які, крім медичних показань, мають високу дисципліну, організованість, готовність неухильно виконувати всі рекомендації і змінити свій спосіб життя. Дана операція вимагає особливого післяопераційного режиму харчування, недотримання якого зведе нанівець оперативне втручання.

Поздовжня (вертикальна) резекція шлунку (“рукавна гастропластика”) – під час такої операції велика частина шлунку видаляється, шлунок максимально звужується, формується своєрідний “рукав”; при цьому надходження їжі значно обмежується і швидше настає відчуття насичення.

Це один з найбільш поширених видів баріатричних операцій, що найбільш повно відповідає спрощеній назві «операція по зменшенню шлунку». Дана процедура вважається ефективною при важких формах ожиріння, однак також не є гарантією позбавлення від надмірної ваги. При поверненні до споживання їжі в “доопераційній” кількості, «зменшений» шлунок поступово розтягується (за різними даними протягом 5-7 років).

Шлункове шунтування – один з найбільш складних і дороговартісних видів баріатричних операцій, при якому «відключається» частина шлунку і тонкої кишки. Шляхом перетину шлунку у верхній його частині створюють, так званий, «малий шлунок», після чого перетинають тонку кишку недалеко від шлунку і підшивають її до шлункового мішечку. Таким чином, їжа надходить безпосередньо в «малий шлунок», а після – в тонку кишку (без потрапляння до основної частини шлунку). Результатом оперативного втручання стає зменшення просвіту шлунку (в результаті чого знижується кількість їжі, що з’їдається) і всмоктуваності поживних речовин.

Біліопанкреатичне шунтування – в процесі даної операції проводиться резекція шлунку і реконструкція тонкої кишки з метою зниження надходження кількості їжі та всмоктуваності жирів і складних вуглеводів.

Згідно Міждисциплінарних Європейських рекомендації з метаболічної і баріатричної хірургії до цих операцій існує ряд протипоказань:

  1. Загострення виразкової хвороби шлунку і дванадцятипалої кишки;
  2. Вагітність;
  3. Активні онкологічні захворювання;
  4. Психічні розлади: важкі депресії, психози, зловживання алкоголем, наркотичними речовинами, деякі види розладів особистості (психопатій) і харчової поведінки (якщо вони не пов’язані з ожирінням, на думку психіатра);
  5. Захворювання, що загрожують життю найближчим часом, а також незворотні зміни з боку життєво важливих органів (печінкова, ниркова недостатність і ін.);
  6. Специфічні протипоказання при діабеті.

Крім того, кожен вид операції має свій розширений список показань і протипоказань, який залежить від стану здоров’я пацієнта, наявності супутніх захворювань, особливостей харчової поведінки і ін.

Як і будь-які інші хірургічні втручання, баріатричні операції пов’язані з ризиком розвитку ускладнень і побічних ефектів. Чим більше пацієнтів проходить ці процедури, тим з більшим числом ускладнень у таких хворих стикаються в подальшому гастроентерологи. Серед найбільш часто згадуваних післяопераційних ускладнень – нудота, блювота, болі в животі, діарея, гастрит, ерозії і виразки шлунку, жовчнокам’яна хвороба, формування грижі та ін.

Основними побічними ефектами баріатричних хірургічних процедур є: анемія, яка пов’язана з дефіцитом заліза, фолієвої кислоти і вітамінів В12 і С; дефіцит вітаміну Д і кальцію призводять до зниження мінеральної щільності кісток і остеопорозу; дефіцит вітаміну В12, тіаміну або міді викликає різні порушення в роботі центральної нервової системи. Баріатричні операції нерідко викликають виснаження запасів вітаміну К і А, цинку і селену, які супроводжується низкою порушень, таких як: сенсорно-моторні розлади, нічна сліпота, висипи, набряки і білкова недостатність.

У зв’язку з цим пацієнти, що перенесли дані операції, потребують постійного медичного спостереження та безупинного прийому препаратів, що компенсують дефіцит необхідних речовин.

«Найголовнішою проблемою для баріатричних пацієнтів є вимога тотально змінити харчову поведінку, причому одразу, без будь-якої підготовки. Після операції їсти можна тільки маленькими порціями, дуже повільно, ретельно пережовуючи їжу. Багато видів їжі виявляються під забороною (морозиво, шоколад), інші (хліб, тверда їжа) викликають дискомфорт в шлунку, навіть якщо ретельно пережовані.

Не можуть змінити харчові звички, за різними статистичними даними, від чверті до третини всіх пацієнтів, які перенесли операцію. У них вага або взагалі не знижується, або згодом повертається.» – Світлана Броннікова, регіональний директор лікувальних програм в Центрі лікування ожиріння CO-EUR (Нідерланди, Фюхт).

При успішно проведеній операції і виконанні всіх лікарських рекомендацій вага починає знижуватися за рахунок значного скорочення обсягу їжі, що з’їдається і зменшення площі всмоктування поживних речовин. Ефект від такого втручання настає, звичайно ж, не одразу. Потрібно ще рік-півтора після операції, щоб досягнути значної втрати ваги і стабілізувати результат. Але щоб відбувалося зниження ваги і подальше її утримання, людина повинна кардинально змінити характер харчування і строго виконувати всі рекомендації лікарів.

Одним з найбільш серйозних ускладнень хірургічного лікування ожиріння є набір ваги. За різними даними, кожен п’ятий пацієнт не втрачає і 50% надлишкової ваги протягом першого року після операції. Крім того, третина пацієнтів набирають вагу впродовж 2 років після операції, і більше 60% – протягом 4 років після операції.

Таким чином, незважаючи на серйозні втручання в організм і високу вартість, сама собою операція «по зменшенню шлунку» не гарантує легкого і безпечного схуднення. Після будь-якої з баріатричних операцій необхідно повністю змінити свій спосіб життя, раціон і режим харчування. Потрібно бути готовим до того, що після операції доведеться довічно обмежувати продукти харчування, а також приймати мікроелементи, вітаміни, проходити обстеження та ін.

Тому, якщо фахівці не дійшли висновку, що оперативне втручання є необхідним для збереження здоров’я і життя, слід звернутися до основи лікування ожиріння — дієтотерапії та пройти головний і обов’язковий етап – зміну способу життя та харчування.

Адже, якщо навіть пройшовши складний і дорогий шлях хірургічного втручання, післяопераційної реабілітації, постійного виконання лікарських рекомендацій і обмежень, потрібно буде довічно дотримуватися дієти, то чи не простіше почати не з операції, а із зміни способу життя і харчування?

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (5 оценок, среднее: 4,80 из 5)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн