Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Дієта при подагрі

Запалення суглобів, яке супроводжується сильним больовим синдромом – це основний зовнішній прояв подагри. Загострення захворювання характеризується стрімким запальним процесом одного або декількох суглобів (хвороба може вражати суглоби рук та ніг – колінні, гомілковостопні; найчастіше «страждають» суглоби великих пальців на ногах). Крім хворобливості та набряку, спостерігається різке локальне підвищення температури, шкіра навколо ураженого суглоба стає надзвичайно чутливою і набуває червоно-бордового відтінку. Так виглядають зовнішні прояви захворювання. А що відбувається всередині організму? Що «не так» в роботі внутрішніх систем і чи можна це виправити?


Keto

При подагрі в організмі спостерігається різке підвищення рівня сечової кислоти і у великій кількості відкладаються солі, які кристалізуються і зосереджуються навколо суглоба, утворюючи своєрідну капсулу, що перешкоджає його нормальному функціонуванню. Наростаючи навколо суглоба, який став «мішенню» захворювання, солі сечової кислоти можуть призвести не тільки до його нерухомості, але і до повного або часткового руйнування. Хворобливі симптоми можуть бути менш відчутними вдень, проте вночі, коли організм знаходиться в стані спокою, біль, поступово наростаючи, може ставати нестерпною. Спочатку біль концентрується і локалізується виключно навколо запаленого суглобу, але поступово больові відчуття «розростаються», поширюючись прилеглими до хворобливого осередку, зонами. Може також спостерігатися загальне підвищення температури тіла до 39-40 °С.

Хвороблива симптоматика може з’являтися вкрай різко: буквально впродовж години зі здорової людини можна перетворитися на лежачого хворого. При цьому звичайні знеболюючі засоби часто виявляються безсилими в боротьбі з больовим синдромом подагри. Та навіть під час дотримання всіх рекомендацій позбутися хворобливих симптомів і відновити рухову активність суглобів вдається тільки через 5-14 днів.

З чим пов’язана критична концентрація сечової кислоти в організмі, що провокує напади подагри? Головна причина розвитку захворювання – порушення роботи нирок. Розвиток подагри може відбуватися згідно двох механізмів. Перший варіант – здорові нирки не справляються із виведенням кількості сечової кислоти, що утворюється в організмі. Другий – кількість сечової кислоти, що утворюється, знаходиться в нормі, але внаслідок збою в роботі нирок порушується функція виділення, провокуючи тим самим накопичення надмірної кількості цієї речовини.

Раніше це захворювання зустрічалося вкрай рідко, і мало другу неофіційну назву – «недуга королів» або «хвороба аристократів», адже вважалося, що ці хворобливі прояви були притаманні тільки тим, хто вів малоактивний спосіб життя, зловживав жирною і м’ясною їжею та алкогольними напоями. Дозволити собі такий спосіб життя могли тільки знатні люди (а таких було небагато), тому і захворювання не мало масового характеру.

Зараз ситуація виглядає інакше. З кожним роком кількість хворих на подагру стрімко зростає. У зоні ризику найчастіше чоловіки зрілого віку, які люблять добре і ситно поїсти та вживають алкогольні напої. Жінки також схильні до цього захворювання. Правда, якщо у чоловіків подагра може з’явитися вже до 40 років, то у жінок, частіше зустрічається захворювання після 55 років, із настанням менопаузи. У дітей та молоді подагра зустрічається вкрай рідко, тільки в разі спадкових порушень в обміні сечової кислоти.

Keto

Головні причини розвитку та загострення подагри – неправильне харчування і неякісні продукти. У щоденному раціоні сучасної людини різко зросла кількість білкової їжі, багатої пуринами (м’ясна продукція, жирні сорти риби – оселедець, скумбрія, сардини і ін.). Пурини – це природні речовини, що містяться, як в клітинах організму людини, так і в продуктах харчування. В процесі руйнування пуринів в організмі утворюється сечова кислота. У помірній кількості вона не тільки безпечна, а й корисна для організму, захищає кровоносні судини. Але певні проблеми зі здоров’ям, зокрема, порушення у функціонуванні нирок, призводять до різкого підвищення кількості сечової кислоти, що і стає причиною розвитку подагри – захворювання, викликаного порушеннями білкового обміну в організмі. Найбільшу загрозу для здоров’я мають пурини, що містяться в їжі тваринного походження. Тому при захворюванні на подагру дієтологи рекомендують, в першу чергу, скоротити вживання продуктів із високим рівнем вмісту пуринів – субпродуктів: печінки, нирок, язика, м’ясних соусів і бульйонів, анчоусів, мідій, какао, дріжджів, особливо пивних, бекону, яловичини, шпрот, свинини, шинки та ін.

Розвитку захворювання сприяє і часте вживання алкогольних напоїв. Ускладнює перебіг подагри відсутність фізичних навантажень, коли активність знижена до критичних позначок. До того ж, із посиленням напруження у міжособистісних відносинах багато людей перебувають у стані хронічного стресу та регулярних емоційних потрясінь. Це сприяє розвитку будь-якого захворювання, і подагра – не виняток.

Щоб протистояти подагрі, в першу чергу, необхідно почати з правильного харчування. Саме дієта є ефективним інструментом лікування цієї недуги. Правда, не варто забувати, що подагра – захворювання хронічне і повністю вилікувати його неможливо, але, дотримуючись спеціального харчування, можна уникнути гострих нападів та їх рецидивів. Яка ж дієта допоможе впоратися з хворобливою симптоматикою подагри?

Щоб полегшити процес протікання захворювання та зробити його максимально безболісним, перевівши, в так званий, «фоновий» режим, коли недуга не доставляє ні емоційного, ні фізичного дискомфорту, необхідно змінити харчові звички та раціон харчування. Одне з головних правил – помірне вживання їжі. Адже переїдання блокує нормальне функціонування сечовидільної системи, в організмі спостерігається надлишок сечової кислоти. При цьому голодувати, також не варто. Не отримуючи необхідної кількості поживних речовин, при різкому обмеженні вживання їжі, в організмі виробляється надмірна кількість сечової кислоти, що також провокує загострення захворювання. Мета оздоровчого раціону харчування при подагрі – нормалізувати рівень сечової кислоти в крові. Досягти цього можна, дотримуючись таких рекомендацій:

Keto

Подагра – захворювання, яке не дозволяє неуважного та несерйозного ставлення, що спричиняє чималий дискомфорт, але піддається лікуванню, головним чином, завдяки правильному харчуванню. При необхідності лікар може додатково призначити медикаментозну терапію для досягнення подальшого позитивного прогресу в лікуванні.

Будьте уважні до свого здоров’я! Не пропускайте тривожних сигналів організму! Дотримання рекомендацій дозволяє взяти під контроль захворювання, запобігаючи серйозним ускладненням, а своєчасність лікування значно підвищує шанси на одужання!

Центри дієтології у Вашому місті:

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (14 оценок, среднее: 4,00 из 5)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн