Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Дієта при каменях у нирках

Сечокам’яна хвороба – одна з найбільш поширених урологічних патологій, яка проявляється утворенням каменів в нирках, сечовому міхурі і сечовивідних шляхах. Таке захворювання може викликати больовий синдром, розвиток запальних процесів і серйозні порушення функції сечовидільної системи. У чоловіків сечокам’яна хвороба виявляється в три рази частіше, ніж у жінок з огляду на деяких анатомічні особливості. Однак причини утворення каменів однакові для представників обох статей.

 

Причини розвитку сечокам’яної хвороби

 

Причиною утворення каменів найчастіше служить порушення хімічного балансу сечі, застій сечі, звуження просвіту сечовивідних шляхів, а також деякі генетичні особливості організму.

 

Основні провокатори формування ниркових і сечових каменів:

 

 

Дієта в залежності від хімічного складу каменів

 

Введення спеціального раціону є обов’язковою умовою успішного лікування і профілактики рецидивів сечокам’яної хвороби.

При виявленні каменів в нирках і сечовивідних шляхах варто дотримуватися кількох базових принципів харчування:

 

Дієта при каменях в нирках має бути спрямована на зниження каменеутворення, розщеплення каменів при можливості і безпечне їх виведення з організму.

Для виконання цього завдання лікар призначає дієту в залежності від хімічного складу виявлених у пацієнта каменів. До утворення уратних каменів призводить надмірне споживання пуринів. Велика їх кількість міститься в м’ясі і субпродуктах, грибах, бобових.

При лікувальному харчуванні слід виключити наваристі бульйони, холодець. Споживання м’яса і риби допускається у відварному вигляді не частіше 3 разів на тиждень.

Спиртні напої також слід обмежити, оскільки алкоголь затримує виведення сечової кислоти – основного компонента уратних каменів.

 

При даній специфіці захворювання рекомендована молочно-рослинна дієта, що складається переважно з овочів, фруктів, ягід, молочних продуктів, яєць, горіхів, макаронних виробів, круп та інших продуктів молочно-рослинної групи.

Причиною формування оксалатних каменів служить споживання продуктів з високим вмістом щавлевої кислоти і вітаміну С, з якого вона утворюється в процесі трансформації в організмі.

В такому випадку дієта при каменях у нирках виключає відповідні продукти: щавель, шпинат, селера, буряк, квашена капуста, болгарський перець, цитрусові, кислі фрукти і ягоди, відвар шипшини, чай, кава і какао.

 

Дефіцит кальцію і вітаміну В6 може збільшувати всмоктування щавлевої кислоти в кишечнику, тому важливо подбати про достатньому надходженні цих мікронутрієнтів з їжею.

Фосфатні конкременти в нирках і сечовому міхурі можуть бути представлені відкладенням кальцієвих (апатити) і магнієвих (струвіти) солей.

Апатити формуються в результаті порушення фосфорно-кальцієвого обміну на тлі порушення водно-сольового балансу, неправильного харчування і ряду ендокринних розладів.

 

Струвіти ж зазвичай утворюються внаслідок інфекційних захворювань сечовивідних шляхів. Такі “інфекційні камені” мають найбільшу поширеність, показують швидке зростання і високий відсоток рецидивів.

В обох випадках для формування і зростання конкрементів сприятливе лужне середовище. В цьому випадку дієта при каменях у нирках повинна бути спрямована на закислення сечі.

Для складання меню харчування при наявності фосфатних каменів скористайтеся таблицею дозволених/заборонених продуктів:

 

Продукти

Дозволено

Заборонено

овочі

гарбуз, брюссельська капуста, горох, гриби

всі, крім дозволених

 

фрукти та ягоди

кислі яблука і ягоди, родзинки, курага

всі, крім дозволених

 

м’ясо і риба

нежирні сорти

в смаженому, солоному і копченому вигляді, консерви, ковбасні вироби

крупи та зернові

без обмежень

перші страви

на неміцних м’ясних і рибних бульйонах

овочеві, молочні і сирні супи

молочні продукти

вершкове масло

всі інші продукти

солодощі

мед, цукор, солодощі та десерти не з списку заборонених

шоколад, вироби з молочними продуктами та кондитерськими жирами в складі

напої

чиста вода, неміцний чай, відвар шипшини, морси, киселі і компоти з кислих ягід

лужні води, какао, алкоголь, солодку газовану воду, овочеві і фруктові соки

 

Основою лікувального харчування при сечокам’яній хворобі з фосфатурії може служити дієтичний стіл № 14 за Певзнером.

На відміну від перерахованих вище видів сечових каменів цистинові конкременти – результат дефекту амінокислотного обміну. Спадкова аномалія забезпечує постійно високий рівень цистину в сечі, що і призводить до формування каменів.

Цистин утворюється при окисленні цистеїну – замінної амінокислоти, яка може бути синтезована в організмі за участю метіоніну.

 

Дієта для лікування і профілактики утворення цистинових каменів виключає продукти, багаті метіоніном. До них відносяться: більшість сирів, кисломолочний сир, риба і морепродукти, всі види м’яса, червона ікра, мигдаль, кунжут, яйця і соєві продукти. У випадках, коли не можна повністю виключити тваринний білок з меню, рекомендовано вживати такі продукти в ранковий час, поєднуючи з прийомом вітаміну С. Обмеження солі в меню при наявності цистинових каменів не потрібно.

 

Допомога лікаря-дієтолога при сечокам’яній хворобі

 

Оскільки в більшості випадків дієта служить ключовим фактором ефективного лікування МКХ, правильним рішенням буде звернутися за допомогою до лікаря-дієтолога.

 

Консультація такого фахівця допоможе розібратися в тонкощах харчування при каменях у нирках і уникнути критичних помилок при самостійному складанні меню.

 

Лікар-дієтолог вивчить історію хвороби і проведе додаткову діагностику стану організму для розробки індивідуального раціону харчування. Лікувальне меню, розроблене дієтологом, буде враховувати всі чинники стану здоров’я, способу життя, харчових звичок і переваг. Тільки звертаючись до фахівця з харчування, ви можете бути впевнені в ефективності і безпеки вашого лікувального раціону.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн