Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Дієта Дюкана: ефективність, протипоказання і побічні ефекти

Французи звикли бути законодавцями моди, і це стосується не тільки випуску нових колекцій від кутюр. Чимало шанувальників і у французької системи дієтичного харчування. Одна з популярних систем пов’язана з ім’ям дієтолога П’єра Дюкана.Оскільки бажаючих випробувати на собі різні види дієт стає все більше, ми вирішили докладніше розглянути, що собою являє ця дієта. Чи безпечно для здоров’я зниження ваги, дотримуючись рекомендацій Дюкана? І що потрібно знати, якщо ви вирішили поекспериментувати, щоб експеримент не призвів до сумних наслідків?

Ця дієта відноситься до високобілкових дієт, її суть у вживанні переважно білкової їжі. Нежирні сорти риби, морепродукти, куряче та соєве м’ясо, знежирена молочна продукція, курячі та перепелині яйця, сир тофу – ось перелік деяких інгредієнтів, які є основою програми схуднення від доктора Дюкана.

Варто визнати, що популярна дана методика не тільки серед співвітчизників її творця. Шанувальники дієти Дюкана знайдуться як серед зірок кіно і шоу-бізнесу, так і серед домогосподарок в різних куточках світу. Але, на жаль, далеко не завжди люди, що бажають схуднути звертають увагу на протипоказання і серйозні побічні ефекти, які можуть виникнути в результаті дієти Дюкана!

Чим же приваблива дана методика?

Швидше за все, секрет популярності у відсутності ліміту на вживання їжі. Є тільки один нюанс: правило це поширюється виключно на білкові продукти. Так що раціон вимагає особливої уваги. А також в даній дієті немає обмежень в режимі харчування, тобто, за часом можна не стежити і не прив’язуватися до кількості «обов’язкових» прийомів їжі.

Але от сама дієтологічна програма має кілька етапів, які вимагають суворого дотримання.
Перший з них – «Атака». Цей найбільш суровий, але і найменьш тривалий етап. У цей період, за системою Дюкана, можна їсти виключно білкові продукти. Таким чином, ви різко обмежуєте вживання жирів і вуглеводів, тим самим, проводите, своєрідну «атаку» власного організму, в результаті чого він відповість вам стрімкою втратою ваги.

Але ви повинні розуміти, що відбувається це через сильний стрес, в якому перебуває організм, що недоотримує необхідні для його життєдіяльності компоненти. Втрата ваги йде переважно за рахунок позбавлення організму від води. Якщо в раціоні недостатньо вуглеводів, то організм змушений використовувати запаси глюкози з печінки і м’язів, що призводе до зменшення м’язової маси. Оскільки м’язи містить велику кількість води, то в перші дні такої дієти може відбуватися значне зниження ваги.

Якщо ви продовжуєте дотримуватися такого раціону, організм починає спалювання жиру, даний процес називається кетоз. Але, на жаль, кетоз не тільки спалює зайвий жир, але і призводить до появи проблем зі здоров’ям.

Кетоз може супроводжуватися головними болями, дратівливістю, надмірним навантаженням на нирки, може привести до аритмії, збільшується ризик розвитку ішемічної хвороби серця та ймовірність інсульту.
Переживши «Атаку», далі ви відправляєте свій організм в тривалий «Круїз» (тривалість даного етапу може варіюватися від 15 до 330 днів). На цьому етапі дієти до білкових продуктів приєднуються овочі. Під «забороною» залишаються лише картопля та бобові.

Зверніть увагу, що особливістю даного етапу є чергування «харчових» правил: а саме, в певні дні варто дотримуватися чисто білкової дієти, в інші дні, складаючи раціон харчування, необхідно використовувати формулу: «білкові продукти + овочі».

На наступному етапі в раціоні з’являться фрукти, хліб, свинина, макарони та інші продукти. Етап «Консолідації» покликаний закріпити та зберегти досягнутий результат. Він виконує функцію перехідної ланки від дієтичного харчування до харчування, дотримуватися якого необхідно буде вже на постійній основі.

На цьому основна програма дієти Дюкана закінчується. Залишається останній завершальний період «Стабілізація». Як запевняє автор даної дієтологічної методики – доктор-дієтолог П’єр Дюкан, зайві кілограми більше ніколи вас не потурбують, за умови дотримання декількох правил стабілізаційного періоду протягом усього життя.

Здавалося б, нехитрі правила, несуворі обмеження у вживанні їжі та ефективність – це рекламовані переваги дієти Дюкана.

Але, перш ніж застосовувати цю дієту, варто звернути особливу увагу, що ця система зниження ваги може мати серйозні наслідки для здоров’я. Хоча, на жаль, в гонитві за стрункою талією і швидким результатом, багато хто не звертає увагу на те, що методика має ряд протипоказань і побічних ефектів.

Адже обмежити надходження в організм необхідних для його роботи жирів і вуглеводів, це – те ж саме, що перекрити надходження кисню в легені. Для того щоб організм був здоровий, йому необхідно збалансоване харчування, яке являє собою «союз» білків, жирів і вуглеводів в певних грамотних пропорціях. І вилучення одного з цих компонентів, а в дієті Дюкана – йдеться відразу про два з них, може привести до серйозних проблем у роботі всього організму!

Тому білкова дієта строго протипоказана пацієнтам, що мають наступні захворювання: гіпертонія, атеросклероз, холецистит, подагра, хвороби нирок і жовчного міхура, виразка дванадцятипалої кишки і шлунку, захворювання кишечника, діабет, гастрит, хронічні запори і алергії.

І перш, ніж слідувати порадам Дюкана, обов’язково необхідно пройти повне медичне обстеження для виключення серйозних захворювань.

Однак дієта Дюкана може не пройти безслідно і для здорових людей, у яких після білкової дієти часто виникають проблеми з випорожненням, чому «сприяє» раціон, заснований на білках, що не містить клітковини. Подібної проблеми, за завіреннями автора методу, можна уникнути, якщо уважно дотримуватися всіх інструкцій та рекомендацій. Адже висівки, які є одним з головних «інгредієнтів» дієти виконують функцію «очищення» організму, а багато хто просто ігнорує їх вживання.

Крім того, є чимало людей, яким здається, що перший етап дієти вже дуже нетривалий і самостійно вносять корективи в дієтичний розклад, продовжуючи «атакувати» свій організм білковою їжею протягом тривалого періоду, чого робити ні в якому разі не можна! Адже система травлення може не витримати подібних експериментів.

Ще одним побічним ефектом дієти Дюкана можуть бути незрозумілі слабкість і часті запаморочення. Як пояснює автор методики, подібні симптоми нездужання виникають в результаті порушення питного режиму і при недостатньому перебуванні на свіжому повітрі. Насправді ж, причина виникнення даних симптомів в незбалансованому харчуванні.

Послідовники методу Дюкана також скаржаться і на погіршення розумових здібностей, що пов’язано з нестачею вуглеводів в щоденному раціоні.

Відсутність необхідної кількості вуглеводів в харчуванні, погано позначається і на роботі кишечника. Білкова їжа, без відповідного вуглеводного підкріплення, виділяючи токсини, підживлює гнильні бактерії.
В Стародавньому Китаї навіть існував подібний вид смертельної кари, заснований на білковому харчуванні. Людину, засуджену до смерті, годували виключно вареним м’ясом, і через місяць вона помирала у страшних муках. Чому так відбувалося? Через відсутність клітковини, м’ясо не переварювалося до кінця і починало гнити всередині організму, що призводило до повної інтоксикації, через що людина вмирала.

Якщо слідувати рекомендаціям Дюкана, організм також буде переживати і дефіцит жирів. І якщо для чоловічого організму наслідки можуть бути не настільки значні, то жіночий, де жирова тканина бере участь в гормональному обміні, дуже важко переносить правила даної дієти і наслідки можуть бути непередбачуваними. Крім цього страждає і шкіра, якій загрожує втрата еластичності і передчасне старіння.

Прихильники дієти Дюкана можуть зіткнутися із ще одним побічним ефектом, який доставляє чималий дискомфорт – неприємний запах з рота. Ця проблема актуальна для перших двох етапів дієтологічної програми також через вживання надмірної кількості білкової їжі. Найчастіше, проблема вирішується коли відбувається перехід на наступну фазу дієти, де харчування стає більш різноманітним.

Багато дієтологів, оцінюючи ефективність і безпеку методики свого колеги – доктора Дюкана, прийшли до єдиної думки, що тривалий прийом білків у великій кількості, та ще й без жирів і вуглеводів може спровокувати розвиток серйозних захворювань, зокрема хвороб нирок, які й відчувають на собі все навантаження білкової дієти.

У своїх навчаннях Дюкан лише коротко згадує про те, що надмірне вживання білкової їжі, призводить до накопичення «відходів» в організмі, таких, як сечова кислота, підвищення рівня якої – прямий шлях до розвитку подагри.

Через незбалансованість даної дієти організм також може страждати від дефіциту вітамінів і мікроелементів. Наприклад, відчутна гостра нестача вітаміну С і вітамінів групи В, а ось вітаміну D, навпаки, надходить в організм в 4 рази більше допустимої норми.

До того ж, доктор Дюкан є прихильником цукрозамінників та рекомендує їх використання. Але слід пам’ятати, що застосування даних харчових добавок протягом тривалого періоду може спровокувати розвиток серйозних захворювань.

Білкова дієта може призвести і до «холестеринового вибуху» в організмі, а це – прямий шлях до розвитку атеросклерозу. Адже білкова їжа підвищує рівень холестерину в організмі, більш ніж в 2 рази. Судинна система людей, які страждають від надмірної ваги, навпаки, потребує «очищення» судин. А П’єр Дюкан, пропагуючи ефективність своєї методики, користується методом від протилежного. В результаті чого пацієнти отримують нову подвійну дозу холестерину, що сприяє ослабленню серцево-судинної системи.

Сам же Дюкан не виключає можливості виникнення цих та інших побічних ефектів, виправдовуючи унікальність та ефективність своєї методики, він в черговий раз підкреслює, що подібні явища можуть виникнути лише за умов недотримання його рекомендацій. До того ж, дієтолог вважає, що побічні ефекти є у всіх дієтологічних методик.

Щоб там не говорив на захист своєї методики відомий француз, але білкова дієта, має головний мінус – її незбалансованість за поживними речовинами. В ній присутньо занадто багато білків і вагома нестача вуглеводів і жирів, які також необхідні нашому організму. Таким чином дана система харчування не може забезпечити організм всіма необхідними корисними речовинами, мікроелементами та вітамінами. Особливо, якщо людина вирішить взяти дану систему харчування за основу, позбавляючи себе необхідних і корисних компонентів, змінюючи протікання всіх хімічних процесів, які відбуваються в нашому організмі. Які будуть наслідки – можна тільки припускати.

Білок, безумовно, є важливим компонентом здорового харчування, але йому не під силу замінити всі поживні речовини, необхідні для здоров’я організму. А що може бути важливіше здоров’я, без якого, і струнка талія особливої радості приносити не буде?!

І навіть якщо дієту настійно рекомендує інтернет і нею користуються зірки шоу-бізнесу, не поспішайте все випробувати на собі. Можливо з обкладинок журналів та екранів телевізорів на нас і дивляться стрункі знаменитості, які схудли за цією системою, але ви ж не знаєте, в якому стані перебувають їхні нирки, чи турбують їх серцево-судинні захворювання, який у них рівень холестерину в крові і чи є у них неприємний запах з рота?! І ніколи не дізнаєтеся, це, так би мовити, завжди залишається за кадром.

«Британська Асоціація Дієтологів» вважає дієту Дюкана «однією з найбільш неефективних і науково необгрунтованих». Дана асоціація назвала дієту Дюкана одним з найгірших способів для схуднення, з тієї причини, що вона є науково необґрунтованою і побудована на обмеженні важливих продуктів.

Тому, перш ніж випробувати різні дієти, зважте всі плюси і мінуси, познайомтеся з побічними ефектами і протипоказаннями, оцініть «можливості» вашого організму витримати такі експерименти.

А якщо хочете схуднути без ризику для здоров’я, віддайте перевагу здоровому, збалансованому харчуванню з урахуванням особливостей вашого організму і ваших смакових уподобань. І тоді ніякі побічні ефекти вам не страшні, ваш організм надійно захищений від стресового впливу.

Здорове харчування не має протипоказань і не потрібно турбуватися, що яка-небудь хвороба здолає вас на цьому грунті. Звичайно, в будь-якому випадку, вибір за вами. Але будьте як ніколи розсудливі, коли мова йде про ваше здоров’я

Задать вопрос менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задать вопрос менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Пройти тест«Отримай персональну програму харчування від дієтолога онлайн або в клініці»