Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Чому рекомендації тренера не можуть замінити призначень лікаря-дієтолога?


При зниженні ваги на певному етапі курсу дієтотерапії спортивні тренування стають ефективним додатковим інструментом для досягнення мети. Комплексний вплив на організм – поєднання спорту і корекції харчування, заснованої на рекомендаціях лікаря-дієтолога, допомагає прискорити процес нормалізації ваги і сприяє вдосконаленню форм тіла.

Але дуже важливо, щоб при такому тандемі спортивний тренер не виходив за рамки своїх компетенцій, і давав рекомендації тільки зі спортивних навантажень, не втручаючись в процес дієтологічного лікування, не “редагуючи” призначення лікаря-дієтолога.

Освіта і знання тренерів і лікарів значно відрізняються і мають різні сфери застосування. І навіть дуже грамотний і професійний тренер (крім випадків, коли тренером працює лікар-дієтолог) не володіє необхідними знаннями з фізіології, медицині та дієтології зокрема.

Тому, якщо тренер намагається «редагувати» призначення дієтолога – це вказує на брак професіоналізму. Оскільки це призводить до порушень схеми лікування, і може провокувати проблеми зі здоров’ям, яких можна було уникнути, дотримуючись рекомендацій лікаря-дієтолога.

Найбільш поширені помилки і протиріччя в рекомендаціях спортивних тренерів:

  1. Переконання в тому, що спортивні добавки до харчування необхідні всім.

Скинути зайву вагу, поліпшити загальну фізичну форму, бути більш рухливим, здоровим і активним – в більшості випадків займатися спортом для цих цілей можна без застосування спортивних добавок. Досить грамотно відкоригувати харчування, дотримуватися режиму прийому їжі і питного режиму.

Спортивні добавки необхідні тільки у випадках, коли людина прагне займатися спортом на професійному рівні, особливо якщо обраний вид спортивної діяльності – це бодібілдинг або пауерліфтинг.

Якщо ви не плануєте професійно займатися спортом, але тренер наполегливо пропонує придбати спортивні добавки, причому в певному місці, то, швидше за все, його рекомендація заснована на якийсь особистій вигоди.

  1. Рекомендація по заміні деяких прийомів їжі спортивними добавками.

Тренер не може також радити замінювати певні страви або прийоми їжі на продукти зі спортивного харчування, знаючи, що людина, яка тренується, знаходиться на дієтологічній програмі.

При складанні дієти всі прийоми їжі плануються лікарями із дотриманням енергетичних і поживних потреб конкретної людини.

У деяких випадках у дієтичний раціон може бути включено спортивне харчування. Але лікар обов’язково повинен схвалити зміни в меню і скорегувати раціон для збереження необхідної добової калорійності, кількості та виду поживних речовин, їх поєднань.

  1. Рекомендація щодо збільшення або зменшення кількості їжі (або певних продуктів) в харчуванні.

Залежно від мети тренувань – зниження ваги або нарощування маси, тренери часто дають рекомендації з харчування – «більше їсти/ менше їсти/ більше м’яса/більше бананів» і т. ін. Але якщо пацієнт проходить дієтологічну програму під контролем лікаря, то всі зміни в його харчуванні може здійснювати тільки лікар.

  1. Рекомендація щодо посилення силових навантажень для пацієнта, який бажає схуднути.

Деякі тренери роблять особливий наголос на силових навантаженнях, в результаті чого м’язи гіпертрофуються швидше й інтенсивніше, ніж розщеплюються запаси в жирових депо, і обсяги тіла замість того, щоб зменшитися, збільшуються.

Найчастіше подібна проблема турбує жінок. Вони старанно виконують всі рекомендації дієтолога з харчування, прислухаються до порад тренера, але в результаті не отримують бажаного зменшення обсягів тіла.

У цьому випадку лікар може рекомендувати зміни в плані фізичних навантажень, які потрібно буде погодити з тренером.

  1. Специфічні «напівлікарські» рекомендації з харчування.

Досить часто тренери дають специфічні рекомендації з харчування, не володіючи знаннями про стан здоров’я пацієнта. Причому дають як загальновідомі рекомендації, які підходять будь-якій людині, що піклується про здоров’я (наприклад, забороняють їсти кремовий торт на ніч), так і специфічні рекомендації (наприклад, рекомендують збільшити кількість уживаного білка, різко обмежити або збільшити кількість вуглеводів, вживати натщесерце воду з лимоном і т. ін.), які підходять далеко не кожному. Подібні рекомендації не є частиною звичайних принципів правильного харчування і в деяких випадках можуть істотно зашкодити здоров’ю.

Основною метою лікаря є збереження і поліпшення здоров’я, а основна мета тренера – поліпшення спортивної форми. Звичайно, тренера-професіонали домагаються цієї мети також ставлячи понад усе збереження здоров’я людини, але такі тренера і не дають необдуманих рекомендацій поза своєю компетенцією.

Бажаємо вам зустрічей тільки з професіоналами своєї справи і пам’ятайте, що краса – це перш за все здоров’я!

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн