Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Чому ми «заїдаємо» стрес? Як позбутися цієї звички?

Наше життя настільки динамічне і утворює таку кількість завдань і проблем, що іноді здається – немає вже сил впоратися і психологічно складно витримати життєві випробування без наслідків для здоров’я.
Keto
Методи боротьби зі стресом у кожного свої, але багатьом знайома ситуація, коли відчуваючи слабкість і безпорадність, починаємо шукати «розради» і душевного спокою в їжі. Напевно ви помічали, що в складних ситуаціях загострюється бажання з’їсти що-небудь солодке, жирне, калорійне.

У стресовій ситуації організм людини інакше сприймає смак їжі, ніж в емоційно стабільний період, «неадекватно оцінює» її жирність і калорійність. Втрачається здатність «вчасно зупинитися» і можливість контролювати кількісті і якісті з’їденого.

Вважається, що подібна поведінка більше притаманна жінкам. Це пов’язано з більшою емоційністю, що обумовлена змінами гормонального фону. Більшість чоловіків інакше реагують на стрес – діями, намагаючись швидше вирішити проблему. Жінки, переважно, схильні довше і сильніше переживати, і не завжди швидко можуть прийняти рішення. Намагаючись вибратися з «емоційної пастки», вони починають «заспокоювати» себе додатковою порцією не завжди корисної і здорової їжі.

Так, їжа часто стає «ліками» від образ і самотності, злості і розгубленості, слабкості і безпорадності, страху і навіть заздрості. Такі «слабкості» не проходять без наслідків для здоров’я і фігури. Якщо часто застосовувати такий метод боротьби зі стресом і життєвими негараздами, можна не тільки «наїсти» зайві кілограми, але й зіткнутися з більш серйозними проблемами.
Keto
Так чому ми «заїдає» стрес? І як протистояти труднощам, без пошуку розради в черговий шоколадці, тортику або бутерброді?

Стрес загострює емоції, в тому числі і негативні – гнів, образу, злість і тривогу. Щоб впоратися з ним з мінімальними втратами, потрібно розібратися з джерелом, що спровокувало таку гостру психологічну реакцію. Визначивши причину власних переживань, ви зможете собі допомогти.

Їжа не полегшує складну ситуацію, не допоможе впоратися з переживаннями або депресією. «Заїдаючи» негативні емоції велика ймовірність набрати зайву вагу і придбати нові проблеми. Чи додасть це вам щастя? Чи буде в житті менше труднощів? Скоріше навпаки – з’явиться більше комплексів, зросте невпевненість в собі і власних силах, через що виникнуть складності в спілкуванні, накопичуватимуться образи на себе і життя в цілому. В решті решт до «заїдання» проблеми додасться «самоїдство» і саморуйнування. Буде зростать кількість претензій до себе, звинувачення в слабкості, а невдоволення собою провокуватиме необгрунтовану злість на оточуючих. Отримуємо замкнуте коло. Як вийти з нього?
Keto
1 крок: головне – усвідомити, що проблеми можна і потрібно вирішувати, а не «заїдати». Навчіться дивитися правді в очі, не уникайте вирішення проблем і подолання труднощів, не вигадуйте виправдань, чому ви чогось не зробили, або щось зробили не так. Будьте відповідальні за свої слова і вчинки. Будьте впевнені у своєму виборі і прийняті рішень. Не давайте страху і сумнівам збити вас з пантелику. Не ховайтеся від проблем – це зробить вас сильніше і менш уразливим. Саме так і розвивається стійкість до стресів.

2 крок: повірте в себе – повірте, що у вас все вийде, що труднощі тимчасові і ви зможете їх подолати. Скажіть собі: «Я сильний! Я зможу!”. І ви, дійсно, зможете. Найчастіше звичкою «заїдання» проблем страждають люди із заниженою самооцінкою. Тому потрібно зайнятися підвищенням самооцінки. Не шукайте в собі недоліки, не надумуйте неіснуючих. Концентруйте увагу на своїх позитивних якостях, повірте, у вас їх чимало. А над недоліками працюйте, і з часом їх стане набагато менше. Навчіться насолоджуватися життям, а не скаржитися на нього.

3 крок: впорядкуйте свої думки і справи – навчитеся «заглядати» в майбутнє, почніть планувати, спочатку – короткочасні плани (на найближчі дні), потім, коли навчитеся контролювати час, і здійснювати заплановане, можна починати і  довгострокове планування. Подумайте, як ви хочете, щоб змінилося ваше життя через місяць/півроку/ рік. Поставте собі мету і щодня робіть хоч маленький крок на шляху її здійснення. Так, ви щодня будете рости і розвиватися. Ваші успіхи, нехай спочатку і невеликі, будуть стимулювати рухатися вперед і не зупинятися перед труднощами. Так буде вироблятися «імунітет» на стрес і депресію. Ви станете сильніше, “міцніше” морально, будете обирати ефективні методи вирішення проблем, без «заїдання». Якщо ви будете працювати над досягненням своїх цілей, у вас просто не буде часу на негативне мислення. Відводите свої думки подалі від солодких булочок і пиріжків – вони погані помічники.

4 крок: виробіть нові корисні звички. Відмовтеся від «швидкої» їжі – напівфабрикатів, консервів, ковбасних виробів, фаст-фуду… Почніть готувати смачні здорові страви. Зробивши невеликі зусилля, ви переконаєтеся, що дуже скоро, вибираючи наприклад, між гамбургером або м’ясом із салатом, не сумніваючись, віддасте перевагу другому варіанту. Нові харчові звички позитивно вплинуть на самопочуття і зовнішній вигляд. Зробіть здорове харчування своїм хобі, і ви почнете отримувати від цього не тільки користь, але й задоволення.

5 крок: полюбіть себе. Всі люди не ідеальні, але все – унікальні! І ви в тому числі! Навчіться цінувати свої достоїнства і приймати свої недоліки. І пам’ятайте, що за наявності бажання можна багато чого змінити. Наприклад, якщо є шкідливі звички – постарайтеся відмовитися від них, доведіть собі, що ви вільна людина, сильніше залежностей. Зробивши щось заради себе і свого здоров’я, ви почнете більше поважати і цінувати себе. Навчившись з повагою ставитися до себе, ви не захочете годувати свій організм сухариками, чіпсами і подібними «порожніми» продуктами. Ви будете більш дбайливо ставитися до свого здоров’я.

Урізноманітніть дозвілля: читайте книги, відвідуйте виставки, театри, музеї, концерти або просто гуляйте на свіжому повітрі. Головне, не обмежуйте себе чотирма стінами, не замикайтеся. І ваше життя почне набувати нового змісту. Тоді залишиться значно менше приводів «заїдати» проблеми. Розширивши коло інтересів, ви будете їсти заради відновлення сил і здоров’я, а не від нудьги і образи.
Keto
6 крок: не будьте «в полоні» у власних комплексів. Часто люди, які мають надміру вагу, не прагнуть її позбутися, а використовують як засіб захисту від недосконалого світу. Скаржуться на проблеми в особистому житті, пов’язуючи їх тільки зі своїм зовнішнім виглядом: «Подивіться, яка (який) я товста (-ий)! Кому я потрібна (ен)?»

Насправді у багатьох людей, які не мають проблем із надмірною вагою, також є труднощі у відносинах із протилежною статтю. Щастя в особистому житті і надмірна вага, звичайно можуть мати взаємозв’язок, але це далеко не єдиний фактор, що визначає успішність в цьому питанні.

Легше створити видимий комплекс і «списувати» на нього свої невдачі, ніж зізнатися собі, що справжнє джерело проблем інше: я недостатньо освічений, не вмію підтримати розмову, постійно порівнюю себе з іншими людьми, а усвідомлюючи їх переваги, починаю ненавидіти не тільки інших людей, але і весь світ, у мене складний характер, я егоїст і хочу, щоб було тільки так, як я хочу і т.д. Легше «прикритися» надмірною вагою, ніж почати змінюватися та самовдосконалюватися; краще вдома влаштувати тет-а-тет з мовчазної їжею, включити серіал і думати, які всі погані. Будьте чесні з собою! Розібравшись з істиною причиною вашої залежності від їжі, ви швидше впораєтеся з труднощами і проблемами.

7 крок: забути про минулі невдачі, бути задоволеним сьогоденням і з упевненістю дивитися в завтрашній день. Людина не може змінити свого минулого, але тільки від неї залежить, яким буде її майбутнє. Не дивіться по сторонам: хто, що і як робить. Не порівнюйте те, що маєте ви, з тим, що мають інші. Якби ви вчора не «заїдали» свої проблеми і не «ховалися» від реальності, а діяли, у вас теж могло бути все це і навіть більше. Не витрачайте своє життя даремно. Багато що ще попереду. І ваше завтра залежить тільки від того, що Ви зробите сьогодні!

8 крок: навчіться контролювати свої емоції і апетит. Як тільки ви вирішите вирушити на черговий перекус, подумайте, чи дійсно ви голодні, або робите це за звичкою, за компанію, від «нічого робити»… Якщо вами рухає не голод, а якась інша причина, утримайтеся від незапланованого прийому їжі. Зробіть глибокий вдих/видих, подумайте про дещо інше, і почуття, яке ви сплутали з голодом, пройде. Якщо «сторонніх» причин поїсти не знайшли і продовжуєте відчувати голод, задайте собі ще одне питання: «Який характер у голоду – емоційний або фізичний?». Ви голодні, тому що давно не їли і необхідно поповнити енергетичні запаси організму, або вас, наприклад, хтось образив або порушив вашу душевну рівновагу, і щоб прийти в себе, вам потрібен своєрідний допінг у вигляді їжі?! Якщо причина голоду все-таки має психологічний характер, постарайтеся заспокоїтися, проаналізувати ситуацію і її причини, випийте склянку води, прогуляйтеся на свіжому повітрі, і  це почуття пройде.
Keto
9 крок: вибирайте здорові продукти харчування. Відмовтеся від шкідливої, висококалорійної, але при цьому абсолютно “пустої” їжі. Проходьте повз відділів супермаркету, де продаються ці продукти. Включайте в свій раціон більше овочів і фруктів – вони добре справляються з роллю антидепресантів. Знаходьте час і бажання для того, щоб готувати смачні і корисні страви.  Не вживайте одноманітну їжу, зробіть свій раціон більш корисним і цікавим. Здорова їжа забезпечить організм необхідними поживними речовинами, хорошим самопочуттям і настроєм.

10 крок: навчіться відпочивати. Втома є однією з причин емоційної нестабільності і частих депресій. Ми настільки занурені в процес вирішення робочих/побутових/сімейних питань, що забуваємо про те, що організму потрібен повноцінний відпочинок. Навіть якщо день видався складним, знайдіть час для відпочинку хоча б ввечері. Чергуйте активний відпочинок з пасивним – для тонусу і здоров’я організму це – ідеальний варіант. Скоротіть час проведений за комп’ютером. Навіть якщо не плануєте нікуди йти, а хочете провести вечір вдома, не просиджувати весь вільний час за монітором – це додаткове навантаження для організму. Почитайте цікаву книгу або подивіться добрий фільм – це відмінне джерело позитивних емоцій. Займайтеся спортом: навіть якщо не виходить ходити в спортзал, можна робити комплекс ефективних вправ вдома. Не лінуйтеся і не шукайте собі виправдань! Уважне ставлення до себе і свого здоров’я позбавить вас від безлічі негативних емоцій!

Всього 10 кроків назустріч собі і ваше життя зміниться! Ви навчитеся краще розуміти себе. Подолаєте страхи і комплекси, по-іншому почнете ставитися до життєвих випробувань і легше будете долати їх. І тоді настрій і фігура завжди будуть в повному порядку!

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн