Не встиг прокинутися, а сил вже немає … У чому причина втоми? Чому вона накопичується? Де брати енергію і куди вона дівається?

Ми часто пов’язуємо свою слабкість і погане самопочуття з надмірною зайнятістю, і тільки після вихідних відчуваємо поновлення сил і енергії, що підтверджує припущення, що в більшості випадків причина втоми – висока інтенсивність роботи і навантаження.
Втома і апатія після напруженого робочого дня – зрозуміле явище. Щоб відновити сили, найчастіше, досить добре виспатися. Але сон допомагає не всім і не завжди. Якщо після сну ви не можете похвалитися бадьорістю і гарним самопочуттям, то працьовитість – це не єдина причина вашого нездужання.
Можливо, ви стали помічати апатію: у вас немає бажання що-небудь робити, кудись йти або ж з кимось зустрічатися?! День тільки почався, попереду безліч справ, а у вас ні сил, ні бажання ними займатися?! Часто ці симптоми приписують депресії. Але депресія може бути лише одним з можливих варіантів того, що з вами відбувається. Часте відчуття втоми може мати багато причин: від неправильного харчування, поганого сну, до гормонального дисбалансу.

Найчастіші причини хронічної втоми:
- Неправильне харчування: дефіцит вітамінів і мінералів в щоденному раціоні може бути причиною безсилля і поганого самопочуття. Брак енергії пояснюється низькокалорійним або/і «бідним» харчуванням, яке не забезпечує організм необхідними поживними речовинами. Дотримуючись збалансованого харчування, можна запобігти серйозним проблемам зі здоров’ям. Найчастіше, поспішаючи на роботу, з метою економії додаткових 10-15 хвилин, багато людей жертвують сніданком. Або ж ранковий прийом їжі замінюють чашкою кави. Може, для того, щоб прокинутися цього і буде досить, але щоб забезпечити організм повноцінним енергетичним підживленням – ні. Щодня з їжєю в організм повинні надходити необхідні речовини, в тому числі вітаміни і мінерали. Збалансоване харчування допоможе зберегти в нормі гемоглобін і показники цукру в крові, що в свою чергу, допоможе запобігти млявості і втомі. Тому подбайте, щоб сніданок був ситним і різноманітним. Вранці ви можете дозволити собі все: білки, жири і вуглеводи – це не нашкодить фігурі, а ось надходження життєвої енергії ви відчуєте сповна. Повноцінний сніданок – запорука гарного самопочуття протягом дня. Також не варто ігнорувати і інші прийоми їжі: легкі перекуски (у вигляді фруктів, ягід, горіхів, невеликого шматочка сиру) протягом дня допоможуть зберегти енергетичний баланс і запобігти появі передчасної втоми. Не пропускайте обідні перерви – вони потрібні саме для того, щоб відновити сили і зарядитися енергією на другу половину дня. Якщо дотримуватися правильного режиму і раціону харчування, то по завершенню робочого дня ви не будете відчувати себе «вичавленим» як лимон, а сил вистачить для проведення приємних вечорів з рідними і близькими. До того, ж правильне харчування ефективно бореться не тільки з втомою, а й з надмірною вагою, яка може бути додатковим фактором, що впливає на ваш енергетичний баланс. У жодному разі, не голодуйте з метою «схуднути», так ви позбавляєте себе не тільки необхідної енергії, а й можете досягти протилежного ефекту у вигляді збільшення ваги. Забудьте і про монодієти – вони не можуть забезпечити організм необхідними поживними речовинами, внаслідок чого також може розвинутися синдром «хронічної втоми». Щоб уникнути його, включайте в раціон якомога більше свіжих овочів і фруктів, м’ясних, молочних і кисломолочних продуктів. Дотримуйтесь питного режиму: випивайте не менше 1,5-2 літрів води на день – це буде сприяти стрункості фігури, гарному самопочуттю і зовнішньому вигляду.
- Порушення в роботі щитовидної залози також провокують появу втоми. Щитовидка, граючи роль головнокомандувача всіх процесів в організмі, відповідає і за гормональний баланс, який в результаті розладів, може бути нестабільним. У чоловіків необгрунтована втома може вказувати на зниження рівня тестостерону в крові. В такому випадку, крім втрати сил можуть спостерігатися і зниження концентрації уваги, втрата м’язової маси, випадання волосся. Від роботи щитовидної залози залежить і процес обміну речовин – швидкість, з якою організм перетворює їжу на енергію. Коли щитовидна залоза малоактивна, сповільнюється метаболізм, що призводить до дефіциту енергії. Для підтримки роботи щитовидної залози необхідно відновлювати дефіцит йоду в організмі. В раціон рекомендовано включити рибу (тріску, камбалу, оселедець, лосось), морепродукти (креветки, мідії, кальмари), морську капусту, молочні продукти і продукти рослинного походження (буряк, моркву, картоплю, помідори, шпинат, крупи, горіхи) .
- Захворювання серцево-судинної системи також супроводжуються сильною втомою. Якщо «головний мотор» працює з перебоями, то і процес вироблення енергії в організмі знаходиться під загрозою. Якщо крім втоми, вас турбують і інші хворобливі симптоми: запаморочення, біль у серці, задишка, прискорене серцебиття, необхідно звернутися до фахівця.

- Неповноцінний сон: намагаючись все встигнути, ми часто нехтуємо повноцінним нічним відпочинком. Але ресурси організму вичерпуються, енергетичні запаси виснажуються, і можна надовго потрапити в пастку власного безсилля. Не думайте, що поки ви спите, життя проходить стороною, і ви пропускаєте щось важливе. Сон – необхідний для відновлення життєвої енергії. 7-8 годин нічного сну – обов’язкова умова гарного самопочуття для дорослої людини. При нестачі сну крім втрати сил, можна зіткнутися і з проблемами зниження концентрації уваги, неуважністю, головним болем, загальним нездужанням.
- Безсоння – ще одна поширена причина втоми. Здавалося б, всі заплановані справи зробили, і відпочивати вчасно пішли, а сну немає. Будь-які порушення сну можуть мати наслідки у вигляді хронічної втоми. Якщо безсоння набуло постіного характеру, не можна залишати це без уваги. Можливо, причина відсутності сну в психологічному перенапруженні. Навчіться «відпускати» проблеми, не перевантажуйте мозок перед сном серйозними роздумами. Постарайтеся розслабитися, подумайте про щось приємне, відкладіть якнайдалі телефон, комп’ютер – часто саме ці речі заважають вчасно заснути, не переїдайте на ніч. Можливо, ці поради допоможуть вам без використання медикаментозного лікування позбутися безсоння, а разом з ним і втоми.
- Хропіння заважає виспатися і є частою причиною втоми. Ви думаєте, що спите достатньо, щоб повноцінно відпочити, але відчуваєте втому вже в першій половині дня. Короткі зупинки дихання під час сну не дають добре відпочити. Ваш сон не глибокий, а це причина того, що ви не висипаєтеся, навіть проводячи в ліжку рекомендовані 8 годин і більше. До того ж, хропіння ускладнює роботу дихальної, серцево-судинної систем. Найчастіше причиною хропіння є надмірна вага: позбувшись її, ви позбудетесь хропіння, а значить, будете висипатися і перестанете відчувати втому.
- Прийом медикаментів. Перш ніж приймати лікарські препарати, обов’язково ознайомтеся з особливостями їх впливу і ймовірними побічними ефектами. Можливо, втома – один із сигналів, що даний препарат вам протипоказаний. Відмовившись від нього, можливо, ви позбудетеся і від необґрунтованої втоми.
- Депресія – це не тільки сильний емоційне розлад. Це хворобливий стан, що відчувається і на фізичному рівні, зокрема, появою симптомів апатії і втоми, відсутністю апетиту і головним болем. Спробуйте самостійно впоратися з цією проблемою: думайте позитивно, прагніть відчувати тільки позитивні емоції, адже всі життєві негаразди мають тимчасовий характер, а ваші переживання завдають шкоди здоров’ю. Спробуйте відволіктися від проблем: приготуйте смачну вечерю, прогуляйтеся на свіжому повітрі, зателефонуйте близькій людині, можливо, цього буде достатньо, щоб позбутися депресивного настрою, а разом з ним і непотрібних думок, нездужання, втоми.
- Зловживання кофеїном. Часто, щоб підбадьоритися, ми насамперед поспішаємо заварити чашечку кави. Якщо в помірних дозах, цей напій не принесе шкоди здоров’ю, то зловживання ним може мати негативний ефект. Великі дози кофеїну прискорюють серцебиття, збільшуючи частоту серцевих скорочень, підвищують артеріальний тиск і приводять до надмірної емоційної збудливості. Одним із симптомів зловживання кавою є втома. Тому, не забувайте про те, що все добре в міру. Це не означає, що необхідно повністю відмовитися від напою, мова йде про поступове скорочення вживання. Оскільки раптове припинення надходження кофеїну в організм, також може спровокувати синдром хронічної втоми.
- Гіподинамія. У зв’язку з особливостями професійної діяльності, багато людей ведуть малорухливий спосіб життя, просиджуючи за комп’ютером цілими днями. В результаті в організмі відбувається ослаблення м’язової діяльності, що загострює відчуття втоми. Щоб уникнути цього, досить періодично вставати з-за робочого столу і робити легку розминку, а також знаходити час для піших прогулянок на свіжому повітрі. Важливо чередувати розумові навантаження з фізичними, що буде відмінною профілактикою втоми.
- Надмірні фізичні навантаження також відбирають багато сил і енергії, тому в гонитві за стрункими формами, не перестарайтеся, щоб не довести свій організм до безсилля. Відмовтеся від ідеї за короткий термін здобути фігуру як у вашого фітнес-інструктора, проводячи в тренажерному залі весь вільний час за виснажливими і непосильними для свого організму тренуваннями. Надмірні фізичні навантаження можуть привести до серйозних проблем зі здоров’ям. Тому запасіться терпінням і досягайте бажаних форм поступово.
- Зневоднення організму також може викликати відчуття втоми. Для нормальної життєдіяльності організм потребує щоденне відновлення водного балансу. Добова норма для дорослої людини становить 1,5-2 літра води. І це не залежить від того, чи сидите ви на одному місці протягом робочого дня, або проводите свій час досить активно – в будь-якому випадку, організм витрачає внутрішні запаси рідини. Якщо ви хочете пити – це свідчить про недостатню кількість рідини, і ваш організм вже зневоднений. Щоб уникнути цього, привчіть себе пити воду не тільки тоді, коли відчуваєте спрагу, а потроху постійно, щоб в результаті протягом дня випивати рекомендовану норму. Зробіть це однією зі своїх корисних звичок.
- Авітаміноз може бути однією з причин втоми. Брак вітамінів і мікроелементів негативно відбивається на загальному самопочутті. Наприкінці зими в організмі закінчуються «запаси» вітамінів. Овочі і фрукти значно «бідніють». Тоді і з’являються такі симптоми, як втома, апатія, роздратування, сонливість, ламкість нігтів, сухість і лущення шкіри, випадання волосся, часті застуди, загострення хронічних захворювань, погіршення пам’яті, потріскані губи, ясна, що кровоточать під час чищення зубів. Збалансоване харчування допоможе уникнути цих неприємних симптомів.

- Приховані інфекції сечостатевої системи можуть викликати втому, якщо вони супроводжуються частими позивами до сечовипускання. Іноді, тільки втома і вказує на наявність прихованої інфекції, яка не проявляє інших, більш очевидних симптомів. Щоб виключити наявність такої проблеми, необхідна консультація фахівця, можливо буде достатньо здати загальний аналіз сечі.
- Діабет. У людей з даним захворюванням спостерігається висока концентрація цукру: накопичуючись в крові глюкоза не проникає в клітини і не живить їх необхідною енергією. В результаті клітини залишаються «голодними», незважаючи на достатнє надходження в організм поживних речовин. Так, при діагнозі цукровий діабет може бути яскраво виражений синдром хронічної втоми. Щоб виключити або підтвердити це, необхідно здати аналіз крові на рівень вмісту глюкози. Лікування цукрового діабету включає спеціальну дієтотерапію, інсулінотерапію, що допомагає організму переробляти надмірну кількість цукру, і зміну способу життя в цілому.
- Харчова алергія часто супроводжується почуттям втоми. Якщо після чергового прийому їжі ви відчувати не поновлення сил, як це повинно бути, а дефіцит енергії, можливо, неправильний вибір продуктів харчування є причиною вашої слабкості і нездужання. Не завжди показник наявності алергії – висип і подразнення шкіри. Такі прояви характерні в тих випадках, коли вміст алергену в організмі досяг високого рівня. Якщо ж алерген потрапив в організм в помірній кількості, то харчова алергія проявляється слабкістю. Досить виключити з раціону алергенний інгредієнт, і самопочуття помітно покращиться.
Якою б не була причина вашої втоми, необхідно її діагностувати. Адже це можуть бути тривожні сигнали, які організм подає, «намагаючись» запобігти розвитку серйозних захворювань. Уникнути синдрому втоми під силу кожному. Для цього досить дотримуватися нескладних рекомендацій: правильно харчуватися, повноцінно відпочивати, займатися спортом, знаходити час для активного дозвілля і прогулянок на свіжому повітрі, не засиджуватися допізна за комп’ютером, частіше посміхатися і стежити за своїм здоров’ям, вчасно реагуючи на нездужання і оперативно усуваючи причини його появи.




(Пока оценок нет)
Loading...