Медичний дієтологічний центр здоров'я та смачної дієти

Алергія – причина зайвої ваги? Вплив алергії та антигістамінних препаратів на динаміку зниження ваги

Аллергия причина лишнего весаАлергія і зайва вага – дві проблеми, які, здавалося б, не мають взаємозв’язку, можуть бути пов’язані.

Алергія, точніше – препарати проти алергії можуть сприяти набору ваги і знижувати динаміку схуднення.

Яким чином? Чому препарати проти алергії можуть провокувати набір ваги?

Щоб розібратися в цьому питанні – трохи про алергію.

Алергічні реакції відбуваються як результат порушеної реакції імунної системи – розвитку гіперчутливості до того чи іншого алергену – речовини, що викликає алергію.

Існує кілька типів гіперчутливості. Алергією є тільки імунні реакції – реакції гіперчутливості з патологічним підвищенням чутливості до конкретного алергену.

Алергени – це антигени – речовини, що сприймаються організмом як небезпечні і чужорідні, а імуноглобуліни – антитіла, тобто захисники від антигенів, вони зв’язуються з речовиною – «шкідником» і нейтралізують її.

За нормальної реакції імунної системи, при контакті з алергеном виробляються антитіла певних типів, а при порушенні імунної відповіді виробляються специфічні антитіла, внаслідок чого розвивається чутливість організму до даної речовини, і при подальших контактах з тим же алергеном виникає алергічна реакція і її симптоматика.

В організмі існує чотири типи рецепторів, чутливих до алергенів, що знаходяться в різних тканинах і органах (в кровоносних судинах, мозку, гладкій мускулатурі та інших тканинах).

Алергічна реакція може бути виражена різними ефектами:

Тому при алергічних реакціях більш характерним є зменшення маси тіла через зниження апетиту. Однак такі випадки спостерігаються зрідка, оскільки такі алергічні прояви становлять небезпеку для стану людини, при їх виявленні усувають контакт з алергеном і / або застосовують лікарську терапію, яка досить швидко усуває реакцію.

 
З цією метою для лікування алергії призначаються антигістамінні препарати. Основна функція антигістамінних препаратів полягає в блокуванні рецепторів, чутливих до алергенів.

 
Ці блокатори поділяються на покоління, в залежності від впливу на центральну нервову систему і від вибірковості впливу на потрібні рецептори.

Блокатори I покоління мають седативний і снодійний ефекти, а також можуть впливати на специфічні рецептори. Найбільш вживаними блокаторами I покоління є препарати «Супрастин», «Тавегіл», «Діазолін».

 
Блокатори II покоління здійснюють менший вплив на ЦНС, і мають більш вибірковий вплив («Лоратадин», «Кларитин», «Цетрин» і ін.).

Препарати III / «нового» покоління (офіційно не визнані в класифікаціях, більшість фахівців відносять їх до II покоління), з поліпшеними якостями і меншим спектром небажаних ефектів («Лоратек», «Едем», «Еріус», «Зодак», «Телфаст», «Фексофен»).

Негативними проявами антигістамінних препаратів (особливо 1 покоління) є сонливість, втома, запаморочення, порушення координації руху і підвищення апетиту, що провокує збільшення ваги або погіршення динаміки її зниження на тлі дієтотерапії.

Тому пацієнтам, що перебувають на курсі дієтотерапії, яким призначений прийом антігестамінів, рекомендовані більш сучасні препарати для запобігання відсутності або зниження динаміки ваги.

У разі тяжких форм алергічних реакцій або за наявності додаткових факторів пацієнтам з алергією можуть призначатися гормональні препарати. Поодинокі використання гормонів в гострих випадках, пов’язаних з алергією (астматичний статус, важка форма кропив’янки, ризик або розвиток набряку Квінке та інші) зазвичай не приводять до змін загального гормонального балансу, роботи ендокринної системи і порушення обміну речовин.

Однак деякі форми алергії вимагають тривалого застосування гормональних препаратів, за якого можливий накопичувальний ефект. В результаті чого може підвищуватися рівень глюкози крові, відбувається порушення синтезу, посилюється процес руйнування білків з утворенням глюкози з амінокислот, гальмується розщеплення і утилізація глюкози, посилюється активність утворення і накопичення жиру в жировій тканині.

У ряді випадків, в основному при тривалому застосуванні, такі препарати можуть впливати і на функцію кори надниркових залоз, що може призводити до порушень обміну речовин і збільшення маси тіла.

Тому на тлі гормонального лікування алергії часто виникають труднощі в зниженні ваги і динаміка її втрати погіршується.

Висновки

На тлі застосування препаратів від алергії і пов’язаних захворювань може відбуватися збільшення маси тіла або спостерігатися погіршена динаміка втрати ваги при дієтотерапії.

Це відбувається під впливом основних речовин в цих лікарських засобах. Антигістамінні препарати, особливо блокатори I покоління, впливають на нервову систему і харчовий центр, провокуючи порушення апетиту і схильність до переїдання, а гормональні препарати для лікування алергії і пов’язаних захворювань мають ефекти порушення обміну речовин і конкретно – жирового обміну, посилюючи активність утворення і накопичення жирів в жировій тканині.

Тому, якщо ви приймаєте препарати проти алергії і плануєте знижувати вагу, потрібно обов’язково повідомити про прийом препаратів і дозування лікаря-дієтолога на консультації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Задати питання менеджеру
Введіть своє ім'я та номер телефону і
ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Отримай свою програму харчування онлайн Докладнiше
Отримай свою програму харчування онлайн